2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Иран му се заканува на Израел поради претстојната копнена офанзива во Газа

Иранскиот министер за надворешни работи предупреди дека израелската копнена офанзива во Газа ќе го принуди Иран да интервенира, што веројатно ќе ја прошири војната во други делови на Блискиот Исток.

Хосеин Амирабдолахиан го даде коментарот за време на состанокот со претставникот на Обединетите нации за Блискиот Исток Тор Венесланд во саботата во Бејрут, објави Аксиос, цитирајќи два дипломатски извори со знаење за ситуацијата.

Изворите изјавија дека Абдолахиан рекол дека Иран не сака конфликтот да се прелее во другите делови на регионот, но инсистирал дека Иран ќе мора да одговори доколку продолжи израелската операција во Газа.

Related posts

Белата Куќа одби помилување на синот на Бајден

admin

БОРИСОВ – ГЛЕДАМ ОБИД ЗА ВРАЌАЊЕ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ПОД РУСКО ВЛИЈАНИЕ

ninja

По обуката со Ф-35 пилотите изгледаат како да имаат 100 години

admin

Даути: Ни треба долгорочна стратегија за заедно да ја развиеме државата

admin

Маричиќ на брифинг со КОЕЛА: Работиме да ги ​​доближиме стандардите и придобивките од ЕУ до граѓаните

admin

Бил Гејтс вели дека вештачката интелигенција ќе ги застари Amazon и Google Search

admin