16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Иран му се заканува на Израел поради претстојната копнена офанзива во Газа

Иранскиот министер за надворешни работи предупреди дека израелската копнена офанзива во Газа ќе го принуди Иран да интервенира, што веројатно ќе ја прошири војната во други делови на Блискиот Исток.

Хосеин Амирабдолахиан го даде коментарот за време на состанокот со претставникот на Обединетите нации за Блискиот Исток Тор Венесланд во саботата во Бејрут, објави Аксиос, цитирајќи два дипломатски извори со знаење за ситуацијата.

Изворите изјавија дека Абдолахиан рекол дека Иран не сака конфликтот да се прелее во другите делови на регионот, но инсистирал дека Иран ќе мора да одговори доколку продолжи израелската операција во Газа.

Related posts

Жељазков: Бугарите да бидат државотворен народ во РСМ

admin

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на ДУИ и СДС веќе не е само закана за народните пари

admin

Нов однос кон Софија или загревање за избори?

admin

Албанската опозиција со жена кандидат за претседател

admin

ЕКСКЛУЗИВНО: ДУИ ЈА ВОДИ ЗЕМЈАТА НА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ АКО ВО ЈУНИ НЕ ПОЧНАТ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ

ninja

Русија штотуку и дала на Украина услови за завршување на војната?

admin