25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Истражување на „Фокус“: СДСМ пред ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ прва кај Албанците

Истражувањето на “Фокус” покажало дека според перцепцијата на граѓаните во овој момент, големите поделби во ВМРО-ДПМНЕ ја ослабнаа партијата и го намалуваат партискиот рејтинг.

Внатрешниот раскол има тенденција да се преслика и на изборите. Доколку се случи да се појави нов политички субјект или поддржувачи на Никола Груевски да настапи на изборите со сопствени листи, како што се шпекулира во политичките кругови како можна опција, тогаш несомнено тоа ќе оди на директна штета на ВМРО-ДПМНЕ.

На прашањето „Ако се ​​одржат изборите денеска, за која политичка партија би гласале“, за ВМРО-ДПМНЕ на чело со Христијан Мицковски се изјасниле 10,1 отсто, додека за новата партија од ВМРО-ДПМНЕ предводена од Никола Груевски се изјасниле 9,2 отсто. испитаниците. За СДСМ предводена од Димитар Ковачевски се изјасниле 15,8 отсто од испитаниците.

Кај албанските политички партии ДУИ е стабилна и води со 6,2 отсто од испитаниците. За Коалицијата Алтернатива-Беса-ЛД се изјасниле 4,2 отсто од испитаниците, а за АзА 2,7 отсто од испитаниците.

После анкетата на ИРИ, ова е второ истражување кое покажува повисок рејтинг на Никола Груевски во однос на Христијан Мицкоски, но и во однос на Ковачевски. Иако Груевски има мала предност од 0,6%, од аспект на политичка анализа е вредно за одбележување.

Дали ова ќе стане тренд или е само краткорочна рефлексија на незадоволството на граѓаните генерално од сите политичари останува да видиме.

 

Related posts

САД: С.Македонија и Бугарија да продолжат со нивниот дијалог за решавање на разликите

admin

ЗЕЛЕНСКИ ВО КОНГРЕСОТ: „ЌЕ ПОБЕДИМЕ БИДЕЈЌИ СМЕ ЕДИНСТВЕНИ“

ninja

Што се касетните бомби што САД планираат да испратат во Украина? (ВИДЕО)

admin

Се повлекува ли Ердоган од политиката?

admin

Штајнмајер бара граѓаните да не ѝ вртат грб на демократијата

admin

ПУТИН ЗАБРАНИ ИЗВОЗ НА РУСКА НАФТА ВО ЗЕМЈИТЕ КОИ ВОВЕДОА ОГРАНИЧУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ

ninja