12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Кои земји ги критикуваа израелските напади врз Газа?

По невидениот изненаден напад на Хамас врз Израел пред повеќе од една недела, голем дел од меѓународната заедница побрза да ја изрази својата загриженост за ескалацијата на тензиите.

Меѓутоа, додека Израел продолжува да ја бомбардира Газа и да ги напаѓа Палестинците на окупираниот Западен Брег, неколку влади почнаа да ги критикуваат акциите на Израел – некои подиректни од другите.

Ал Џезира состави список на земји кои го повикаа Израел да ја прекине својата агресија и да се придвижи кон прекин на огнот, кое го пренесува Инбокс7:

1.Алжир
Алжирското Министерство за надворешни работи изрази длабока загриженост за нападите на Израел врз Газа, обвинувајќи го за кршење на меѓународното хуманитарно право.

Алжир, исто така, повика на итна меѓународна интервенција за заштита на палестинскиот народ, чии права ги опиша како централни за решавање на конфликтот.

2. Африканската унија
Претседателот на Африканската унија Муса Факи Махамат го истакна негирањето на основните права на палестинскиот народ како главна причина за актуелните тензии. АУ апелираше до двете страни да ги прекинат воените непријателства и да се вратат на преговарачката маса.

3. Белизе
Белизе ги осуди непријателствата меѓу Хамас и Израел и повика на итна деескалација додека ја поддржува палестинската држава со главен град Источен Ерусалим и бара право на враќање на Палестинците раселени од нивната татковина на предците.

4. Бразил
Бразилскиот министер за надворешни работи Мауро Луиз Икер Виера во петокот рече дека неговата земја „со вознемиреност ја примила веста дека израелските сили повикале сите цивили – повеќе од еден милион – кои живеат во северна Газа да заминат во рок од 24 часа“.

Веира, која зборуваше во Њујорк по состанокот на Советот за безбедност на Обединетите нации, се осврна на оценката на ОН дека таквиот голем потег на луѓе може да доведе до „невидени нивоа на беда“ за цивилите, истовремено повикувајќи на прекин на насилството врз двете страни.

5. Колумбија
Колумбискиот претседател Густаво Петро ја истакна потребата Израел и Палестина да дојдат на преговарачка маса и да работат на решение со две држави. Тој направи историски споредби меѓу ситуацијата во Газа и злосторствата во минатото.

Во изјавата објавена на X, порано Твитер, тој рече: „Газа денес изгледа како уништена или повеќе од варшавското гето откако беше уништена од нацистичката варварство како одговор на еврејското и социјалистичкото востание во тој концентрационен логор“.

6. Куба
Куба го осуди насилството во Израел и Палестина, припишувајќи го на долгогодишното кршење на палестинските права.

7. Индонезија
Индонезија побара итен прекин на насилството за да се спречат дополнителни жртви, исто така тврдејќи дека окупацијата на палестинските територии од страна на Израел била основната причина за конфликтот како окупација.

8. Ирак
Ирак, исто така, ги нарече нападите врз Газа како продолжување на угнетувањето на Палестинците под окупација на Израел.

9. Иран
Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани, го опиша палестинскиот отпор како природна реакција на провокациите на Израел.

10. Ирска
Ирскиот премиер Лео Варадкар ги осуди акциите на Израел за прекин на струја, снабдување со гориво и вода, нарекувајќи го тоа кршење на меѓународното хуманитарно право и колективно казнување.

11. Кувајт
Министерството за надворешни работи на Кувајт изрази загриженост поради ескалацијата во Газа, повикувајќи ја меѓународната заедница да го запре насилството, да го заштити палестинскиот народ и да стави крај на провокациите на Израел. Тој предупреди дека продолжувањето на насилството без одвраќање ќе ги поткопа мировните напори и изгледите за решение со две држави.

12. Мароко
Мароко, кој се движи кон целосни дипломатски врски со Израел според Абрахамскиот договор, изрази длабока загриженост за ситуацијата во Газа и повика на итен прекин на насилството и враќање на смиреноста. Земјата ја истакна важноста на дијалогот и преговорите како начин за постигнување решение за две држави.

На седницата на Арапската лига, министерот за надворешни работи на Мароко, Насер Бурита, ја истакна „целосната и непоколеблива поддршка“ на Мароко за Палестина.

13. Малезија
Малезија повика на прекин на насилството во Појасот Газа, истакнувајќи ја продолжената окупација и страдање на палестинскиот народ и сквернавењето на џамијата Ал Акса како основна причина за конфликтот.

14. Малдиви
Владата на Малдивите изрази загриженост за ескалацијата на насилството во Појасот Газа и ја повтори својата солидарност со палестинскиот народ.

Нејзината влада рече дека траен мир на Блискиот Исток може да се постигне само преку решение за две држави засновано на границите од пред 1967 година, со источен Ерусалим како главен град на Палестина.

15. Норвешка
Норвешкиот министер за надворешни работи Аникен Хуитфелд ја критикуваше целосната блокада на Газа како неприфатлива и нагласи дека правото на Израел на самоодбрана мора да се придржува до меѓународното право.

16. Оман
Министерството за надворешни работи на Оман изрази загриженост за тековната ескалација меѓу Палестинците и Израелците, нагласувајќи ја потребата двете страни да покажат воздржаност и повика на меѓународна интервенција за да се запре ескалацијата.

17. Катар
Катар ги повика сите страни на деескалација и воздржаност поради ескалацијата на ситуацијата во Газа, сметајќи го Израел одговорен за ескалацијата поради неговото кршење на правата на Палестинците, особено упадите во џамијата Ал Акса.

18. Русија
Русија нагласи дека израелско-палестинскиот конфликт не може да се реши со сила, туку со политички и дипломатски средства. Русија повика на итен прекин на огнот, откажување од насилство и преговарачки процес со помош на меѓународната заедница за воспоставување траен мир на Блискиот Исток.

Претседателот Владимир Путин го истакна „создавањето независна палестинска држава со главен град источен Ерусалим“ за да се реши проблемот.

Москва, исто така, одби да го стави Хамас како „терористичка“ организација по слични чекори преземени од Франција и Европската унија претходно оваа недела.

19. Сирија
Сирија ги пофали фракциите на палестинскиот отпор зад последниот напад на 7 октомври, истовремено критикувајќи ја окупацијата и опсадата на Израел.

20. Јужна Африка
Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса во саботата ја истакна историската поддршка на неговата земја за „праведната борба“ на Палестинците во јавна изјава, стоејќи со кефије околу рамениците пред луѓето кои држат издигнати мали палестински знамиња.

 

Related posts

Пак сме пред „историска седмица“

admin

Битка за статус кво или битка за промени

admin

СКСЗМ СО НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

ninja

Загриженост во Берлин: Германската економија падна во рецесија

admin

РУМЕН РАДЕВ ГО ВРАЌА ВО ИГРА ВЕТОТО ЗА С. МАКЕДОНИЈА

ninja

Спасовски: Пукањето во Ист Гејт е криминална пресметка

admin