16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Колку надворешни политики води Северна Македонија?

Берлински процес или Отворен Балкан или двете? Премиерот и шефот на дипломатијата со различни ставови, но дали и со единствена надворешна политика. Државата не смее да дозволи неконзистентност и да изгледа како држава со несериозна политика, смета поранешниот вицепремиер Наумовски.

Дали државата води паралелни надворешни политики, оваа конфузија ја создадоа двете спротивставени изјави на премиерот Димитар Ковачевски и на министерот за надворешни работи Бујар Османи претходните два дена поврзани со иницијативата Отворен Балкан.

Шефот на дипломатијата Османи на 4 октомври излезе со став за преиспитување на улогата на државата во Отворен Балкан ако се докаже вмешаност на Србија во нападот на косовската полиција на 24 септември. Ден подоцна, пак, премиерот рече дека Владата има непроменет став за Отворен Балкан и оти шефот на дипломатијата кажал партиски став.

За министерот Османи Отворен Балкан бил добронамерна идеја, но најави можност Северна Македонија да се повлече од иницијативата.

„Доколку има какво било државно вмешување навистина го прави невозможно нашето учество и на другите земји во регионот бидејќи идејата на Отворен Балкан пред сè беше помирување. Ова што се случи во северно Косово со нападот, се надевам дека ќе се докаже дека нема државно вклучување, но ако се докаже мислам дека ние треба да го преиспитаме нашето учество“, изјави шефот на дипломатијата во гостувањето во „Топ тема“ на Телма ТВ.

Премиерот Ковачевски, пак, ден потоа на прес-конференција во Шпанија каде учествува на третиот Самит на Европската политичка заедница, рече дека ваквата изјава Османи ја дал како потпретседател на ДУИ, додавајќи дека ако нема мир нема да има ниту Отворен Балкан, ниту Берлински процес.

„Министерот Османи појасни дека својот став го има дадено во својство на потпретседател на политичка партија. Ставот на Владата останува непроменет, дека како држава имаме конструктивна улога и учество во сите регионални иницијативи вклучувајќи го и Отворен Балкан, сè додека тие иницијативи носат конкретни придобивки за граѓаните, државите, економиите, бизнисите на земјите кои се дел од овие иницијативи“, рече Ковачевски.

Несериозна надворешна политика?

Поранешниот амбасадор и вицепремиер за евроинтеграции во владата на ВМРО-ДПМНЕ, Васко Наумовски, смета дека не смееме да си дозволиме различни ставови за клучните надворешно-политички приоритети, па и кога се работи за регионални иницијативи.

„Во последните неколку години сме сведоци на повеќе различни ставови во нашата надворешна политика и на неконзистентност, особено кога се работи до ставовите што се формулираат од страна на Владата при што се добива впечаток дека некогаш доминираат партиските, наместо државните интереси. Согласно нашиот политички систем, надворешната политика се спроведува и од Владата и од претседателот на државата, со одредени надлежности и во други институции и секогаш треба да се има предвид дека надворешно политичките прашања треба да бидат резултат не само во овие институции туку и еден консензус кој ќе биде постигнат со останатите политички фактори во државата“, вели Наумовски за Радио Слободна Европа.

Тој нагласува дека е клучно да се остварат заеднички ставови помеѓу највлијателните политички партии и потоа да се изгради конзистентен став кој ќе го имплементираат институциите.

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Related posts

Македонија го трасира патот на извозник и лидер во регионот по производство на зелена струја

admin

Ирскиот премиер во Скопје порача дека зачленувањето во ЕУ е државна цел

admin

Новинарката на РСЕ, Алсу Курмашева 100 дена во руски притвор: „Сè помалку е подносливо“

admin

Само 17 пратеници “за”: Зошто пропадна обидот за амнестија?

admin

РСЕ: Синови и блиски на политичари во бизнисот со брзи кредити

admin

Шолц: Сега е моментот за Северна Македонија

admin