12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Нападите на Хезболах може да бидат полоши од Хамас

Среде спектакуларната глетка на северен Израел, каде планините се превртуваат во погледите на Либан и Сирија, е измамливо тивко. Во овој период од годината, областа е вообичаено полна со последните туристи од еврејската сезона на празници, што максимално го искористува посвежото време за пешачење и берење јаболка, пишува Гардијан.

Наместо тоа, во понеделникот, израелското Министерство за одбрана даде невидена наредба жителите на 28 села и кибуци на 2 километри (1,25 милји) од сината линија што ја дели земјата од Либан да се евакуираат на југ. Државата се подготвува за можно избувнување на непријателства со Хезболах, моќната либанска милиција поддржана од Иран, во исто време со новата војна со Хамас во блокираниот Појас Газа.

Северниот фронт, како и јужниот пред него, се празни, по повторените ракетни и ракетни напади и граничните престрелки во последните денови со Хезболах и палестинските фракции активни во Либан. Расположението низ Израел е избезумено, довербата во армијата и државата намалена.

За заедниците кои живеат овде, наредбата за евакуација не се однесува само на повторување на историјата или повремени одбојки од ракети кои ги активираат сирените за воздушен напад. Застрашувачки е и по својата новина. Шансите за ескалација со Хезболах, палестинските фракции на окупираниот Западен Брег – или дури и директен судир со Иран, по години „војна во сенка“ низ регионот – се поголеми отколку што биле досега.

Одлуката на Џо Бајден да испрати втора група на носачи на авиони во источниот Медитеран оваа недела за да ја зајакне одбраната на Израел и да го одврати „секој државен или недржавен актер“ да влезе во конфликт, во суштина ја фрли ракавицата на Техеран и на голем дел од израелските медиуми е ентузијаст да започне „превентивен напад“ врз Хезболах.

„Мислам дека не е прашање кога ќе дојде војната овде. Мислам дека е веќе тука“, рече Емануела Каплан (34) од кибуцот Бар Ам, играјќи си со своето шестмесечно бебе во импровизирана игротека на подземје во нивниот привремен дом: хотел во Тиберија, туристички центар на Галилејското Море. Како и 300.000 други Израелци, нејзиниот сопруг, армиски резервист, бил повикан на должност и сега е стациониран на југ.

Повеќе од 1.300 луѓе беа убиени на 7 октомври откако палестинската милитантна група Хамас го изврши најбезобразниот напад во својата историја. Нејзините сили ја пробија безбедносната ограда што ја обвива 2,3-милионското население на Газа, пред да го убијат низ десетици израелски градови и кибуци и да заробат 199 заложници за да ги вратат во Газа.

Како одговор, Израел ја започна својата најголема досега бомбашка кампања на опколената територија, убивајќи најмалку 2.800 Палестинци и нареди повеќе од еден милион луѓе да ги напуштат своите домови во северната половина од појасот, иако немаат безбедно место каде да одат. Во понеделникот, и покрај извештаите дека Каиро и меѓународните посредници постигнале договор да им дозволат на странските и со двојни државјани да ја избегнат војната и да испратат очајно потребна помош во Газа, единствениот цивилен премин во египетската пустина Синај остана затворен.

 

Related posts

Снимка од возилата на грабнувачите отвори нови прашања

admin

Вучиќ и Орбан ги набљудуваа воените вежби во Србија

admin

Убиен новинар пред неговиот дом

admin

Османи во Белград: ОБСЕ е посветено за партнерството со Србија

admin

Советот на ЕУ со заклучоци за дигитализацијата: Сите правата да се применуваат и во онлајн светот

admin

Украина, Косово, Русија…што се очекува од НАТО самитот во Вилнус?

admin