2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАСВЕТ

ПОЛИТИКО: Се празни касата на ЕУ, членките не даваат дополнителни средства

Во тешки времиња, земјите од Европската унија не сакаат да испратат повеќе пари во Брисел. Тоа ги намали очекувањата за предложено надополнување на заедничкиот буџет на ЕУ до крајот на годината, пишува Политико, пренесува Инбокс7.

Европската комисија во јуни побара 66 милијарди евра дополнителни средства од главните градови на ЕУ за покривање на неочекуваните трошоци, тврдејќи дека касата на блокот е исцрпена од повеќе кризи, од пандемијата СОВИД-19 до војната во Украина.

И додека лидерите на ЕУ се блиску до консензус за обезбедување дополнителни пари за Киев – без Унгарија и Словачка – има многу мал апетит за финансирање на другите приоритети за трошење што Комисијата ги предложи за зголемување.

Дводневниот самит на лидерите во Брисел оваа недела ги донесе тие поделби до израз, нагласувајќи дека договорот за ажурирање на буџетот е сè уште далеку, бидејќи сите 27 земји на ЕУ треба да го поддржат.

„Можете да видите јасен блок на лидери кои се појавуваат околу масата – и не беа само штедливите – тие што и велеа на Комисијата: не можеме да си го дозволиме ова“, рече еден дипломат на ЕУ, кој доби анонимност да зборува слободно.

Таканаречените штедливи се традиционално земји добиваат најмногу од заедничкиот буџет. „Завршете ја домашната задача и вратете се кај нас“, рече дипломатот, додавајќи дека ова ќе биде „многу тешка дискусија“ во неделите и месеците што доаѓаат.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел рече дека останува целта да се постигне договор за буџетот до крајот на годината; сепак тој им призна на новинарите на самитот дека тоа нема да оди лесно.

И додека лидерите на ЕУ се блиску до консензус за обезбедување дополнителни пари за Киев – без Унгарија и Словачка – има многу мал апетит за финансирање на другите приоритети за трошење што Комисијата ги предложи за зголемување.

Дводневниот самит на лидерите во Брисел оваа недела ги донесе тие поделби до израз, нагласувајќи дека договорот за ажурирање на буџетот е сè уште далеку, бидејќи сите 27 земји на ЕУ треба да го поддржат.

Related posts

Дали државата планира стратегија со која ќе стане рударска колонија на ЕУ?

admin

Што им понуди Фон дер Лајен на Вучиќ и Курти?

admin

Слободно договарање наместо обемна регулатива: Работата од дома сè поатрактивна, но државата да внимава на правото на избор

admin

ТЕНЗИИТЕ НА КОСОВО ГИ БРКААТ ИНВЕСТИТОРИТЕ ОД ЗЕМЈАТА

ninja

Премиерот Ковачевски најави оставка

admin

Ројтерс: Локалните жители стравуваат од катастрофа поради повлекувањето на Преспанското Езеро

admin