2.8 C
Скопје
30 ноември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Полицијата ја презема контролата врз рускиот аеродром во Дагестан по антиизраелските протести

Руската полиција го зазеде аеродромот во претежно муслиманскиот регион Дагестан и уапси 60 лица откако стотици антиизраелски демонстранти упаднаа во објектот во неделата кога пристигна авион од Израел, соопшти во понеделникот Министерството за внатрешни работи.

Видеата до кои дојде Ројтерс од аеродромот во Махачкала, регионалниот главен град, ги прикажуваат демонстрантите, претежно млади мажи, како веат палестински знамиња, ги кршат стаклените врати и трчаат низ аеродромот во неделата вечерта извикувајќи „Алаху Акбар“ или „Господ е најголем“.

Друга група беше забележана како се обидува да собори патролен камион.

Дваесет лица беа ранети на аеродромот пред безбедносните сили да ги задржат немирите, соопштија локалните власти. Патниците во авионот се безбедни, изјавија безбедносните сили за Ројтерс.

Немирите уследија по неколку други антиизраелски инциденти во последните денови во рускиот регион Северен Кавказ како одговор на израелската војна против милитантите на Хамас во Газа.

 

Related posts

ВМРО-ДПМНЕ: Макрон ги потврди нашите ставови

admin

САД ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ДА ВОВЕДУВААТ САНКЦИИ НА БАЛКАНОТ

ninja

Израел и и германскиот државен резон: Што значи тоа?

admin

Уште 5 години на власт, Ердоган го надмина и Ататурк

admin

КОВАЧЕВСКИ И РАМА: МОРА ДА ГО ИЗОДИМЕ ЕВРОПСКИОТ ПАТ

ninja

СЕ ЗАКАНУВА ЛИ ТРГОВСКА ВОЈНА МЕЃУ САД И ЕУ?

ninja