16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИКУЛТУРА

По 2.300 години откриен гробот на мистериозната „љубовница“ на Александар Македонски

Во извонредното откритие што ја освои имагинацијата и на историчарите и на археолозите, откопан е гробот на куртизана за која се верува дека ја заведувала елитата за време на походите на Александар Велики пред повеќе од 2.300 години, објави Дејли Мејл, пренесува Инбокс7.

Пронајдена во јужниот регион на Ерусалим, Израел, оваа уникатна гробница содржи кремирани останки на млада жена и исклучително ретко огледало во кутија што изгледа неверојатно добро сочувано, речиси како да е направено вчера.

Експертите ја идентификуваа покојната жена како „хетаира“, термин кој се користи за опишување на придружници од античка Грција кои на елитните клиенти им обезбедувале не само физичка интимност, туку и интелектуална стимулација и дружење. Се шпекулира дека таа можеби ја вршела својата трговија придружувајќи ги војските на Александар Македонски или оние кои воделе војна за неговата експанзивна империја по неговата смрт.

Се верува дека ова револуционерно откритие е првата гробница поврзана со хетаира пронајдена до денес.

Related posts

Ретка достоинствена прослава на независноста од една балканска држава

admin

Спасовски: Процесот е прашање на институции, не на поединец

admin

Ердоган и Киличдароглу одат во втор круг, кои се нивните стратегии?

admin

Амбасадорката Агелер за црната листа: Можам да ве уверам, ќе дојдат и други имиња

admin

Анкетата на ИРИ: Зголемена поддршка за членство во ЕУ, недостиг на доверба во владеењето на правото

admin

СТУДЕНТСКИ ОБРОК: ДОБАР АДУТ ЗА ФАЛЕЊЕ ВО ОН, ЛОШ ЗА БУЏЕТОТ

ninja