4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Премиерот на Велика Британија за полот: „Мажот е маж, а жената е жена“

Британскиот премиер Риши Сунак го потврди својот став за родовиот идентитет во говорот во средата, наведувајќи дека при здрав разум „мажот е маж, а жената е жена“ – забелешка што предизвика критики од активистите за трансродови права и предизвика жестоки аплауз од присутните на Конференцијата на Конзервативната партија, пренесува Инбокс7.

Откако вети дека ќе донесе закон дека „сексуалните и садистичките“ убијци ќе ги поминат своите животи во затвор, Сунак наведе други позиции за кои рече дека „не треба да бидат контроверзни“, вклучително и „родителите да знаат што им се учат на нивните деца на училиште за односите“.

„Пациентите треба да знаат кога болниците зборуваат за мажи или жени“, продолжи Сунак за време на својот завршен говор на годишниот собир на неговата партија, одржан оваа година во Манчестер. „И не треба да бидеме малтретирани да веруваме дека луѓето можат да бидат каков секс сакаат да бидат. Тие не можат. Мажот е маж, а жената е жена – тоа е само здрав разум“.

 

 

 

Related posts

ТУЕЛНО Џо Бајден потпишува извршна наредба за владин надзор на криптовалутите

ninja

Спасовски: Денес се навршуваат 8 години од „Диво Насеље” – никогаш да не се повтори!

admin

Нападите на Хезболах може да бидат полоши од Хамас

admin

Се иселиле млади колку едно Куманово: Населението во државата сѐ повеќе старее

admin

Мерката за намалување на цените – повеќе популизам отколку реален ефект

admin

СОВЕТОТ НА ЕВРОПА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ЗАШТИТА НА МАЛЦИНСТВАТА ВО МАКЕДОНИЈА

ninja