2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Само 52% од компаниите имаат веб-страница, а над 94% користат компјутер!

Vо 2023 година, 96.4 % од деловните субјекти користеле компјутер во својата работа, велат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС), пренесува Инбокс7.
Широкопојасен пристап на интернет преку фиксна конекција имале 91.6 % од деловните субјекти со десет или повеќе вработени.
Од вкупниот број деловни субјекти, 52.5 % имале веб-страница или почетна страница.
Во однос на е-трговијатa, 14.7 % од деловните субјекти со е-продажба примиле нарачки преку компјутерските мрежи, a 14.3 % од деловните субјекти примиле нарачки за стоки или услуги преку веб-продажба.

Related posts

Бајден го потпиша Законот за фискална одговорност како крај на кризата со ограничување на долгот

admin

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ е проевропска партија, водиме грижа за државните интереси

admin

НАТО: ИСТОРИСКА ШАНСА ЗА ПОСТИГНУВАЊЕ НА ТРАЕН МИР МЕЃУ КОСОВО И СРБИЈА

ninja

ТЕНЗИИТЕ НА КОСОВО ГИ БРКААТ ИНВЕСТИТОРИТЕ ОД ЗЕМЈАТА

ninja

Ганиу: Името на улицата „Адем Демачи“ не може да се смени

admin

Груби: Мицковски е против Албанците, нема проблем да ги изгласа уставните измени

admin