12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Што мислат Американците за војната меѓу Израел-Газа

На 7 октомври, борците на Хамас изведоа ненадеен напад врз Израел од Појасот Газа, најавувајќи ја најсмртоносната војна меѓу Израел и Палестина во последните децении. Во нападите беа убиени повеќе од 1.400 Израелци, а Израел одговори со низа воздушни напади во кои загинаа 4.300 Палестинци.

Конфликтот доминираше во насловите ширум светот, а Американците секако обрнуваат внимание. Според три анкети спроведени во периодот помеѓу 11 и 13 октомври – од Marist/NPR/PBS NewsHour, SSRS/CNN и Ipsos/Reuters – околу 70 отсто од возрасните Американци изјавиле дека ги следат вестите за војната или многу внимателно или малку блиску. Дополнително, анкетата на YouGov од 16 до 19 октомври покажа дека израелско-палестинскиот конфликт е „многу важен“ за 30 проценти од Американците. А претходната анкета на YouGov покажа дека 8 проценти од Американците дури имаат семејство во регионот – 6 проценти во Израел, 2 проценти во Палестина.

И повеќето Американци се на страната на Израел во конфликтот, според анкетите. Точните бројки варираат во голема мера, но во пет неодамнешни анкети, меѓу три и пет пати повеќе Американци рекле дека сочувствуваат со Израелците отколку што рекле дека сочувствуваат со Палестинците. (Иако вреди да се напомене дека, во повеќето истражувања, значително малцинство рече дека сочувствуваат со двете страни подеднакво. И кога не се спротивставуваат едни со други, и Израелците и Палестинците собираат огромно симпатии од Американците: Анкетата на SSRS/CNN покажа дека 96 отсто од Американците имаат барем малку симпатии за Израелците и 87 отсто имаат барем малку симпатии за Палестинците.)

Related posts

Која е Билјана Ангелова, новата ректорка на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“?

admin

БЛИНКЕН ВО ГРЦИЈА ВЕРОЈАТНО ЌЕ РАЗГОВАРА И ЗА ВЛЕЗОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, РЕЧЕ ДОНФРИД

ninja

“Не сум веќе Американец, сега сум Русин”

admin

Зошто Индискиот Океан може да биде кинеската “Ахилова пета” во војната со Тајван

admin

ЗА 14 МЕСЕЦИ ИЗДАДЕНИ ЛИЦЕНЦИ ЗА 355 ФОТОНАПОНСКИ ЦЕНТРАЛИ

ninja

Груби: Мицковски е против Албанците, нема проблем да ги изгласа уставните измени

admin