16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

„Ајде да бидеме само Албанци“: Новото движење во Косово ги повикува муслиманите да го напуштат исламот

Весел Лекај инсистира тој и неговото провокативно наречено Движење за напуштање на исламската вера да не се спротивставуваат на приврзаниците на религијата. На крајот на краиштата, вели тој, тој и многу други нејзини иницијатори се од муслимански семејства, пишува РСЕ, пренесува Инбокс7.

Вистинската цел, изјави тој за Балканскиот сервис на РСЕ, е верскиот екстремизам во која било форма што „дејствува на Косово повеќе од две децении“.

„Ние, како знак на незадоволство од овој феномен — односно екстремниот и политички ислам, но и српскиот православен екстремизам — презедовме мерка…[со цел] да го запреме“, рече Лекај на состанокот минатиот месец од основачкиот совет на движењето во градот Дечан, на планинскиот запад на Косово.

И покрај тоа што имаше огорченост од локалниот совет на исламската заедница и инаку пригушен јавен одговор во оваа претежно муслиманска земја, тешко е да се знае дали Лекај ќе има успех во неговата иницијатива.

Косовскиот голем муфтија Наим Тернава ги нарече иницијаторите на движењето „остатоци од комунистичко-атеистичкиот систем“ кој доминираше во тогашната Југославија и поголемиот дел од источниот блок во советската ера. Тој тврди дека исламската заедница придонела за војната за независност на Косово од „српскиот режим во 1990-тите“ и обезбедила „цел за патриотизам“.

Окружните обвинители започнаа истрага за да утврдат дали Лекај и другите вклучени во групата извршиле кривично дело поттикнување омраза или верска нетрпеливост. „Сите тие изјави се анализираат“, изјави Шкодран Никчи, портпарол на обвинителството во Пеќ, кое е надлежно над Дечан. „Значи, [ние истражуваме] која е нивната цел и, во исто време, дали има елементи на кривично дело во нивната содржина.”

Членот 141 од Кривичниот законик на Косово, усвоен во 2019 година, дозволува парични казни и до пет години затвор за секој што „шири омраза, раздор и нетрпеливост“ на верска или друга основа на „начин што веројатно ќе го наруши јавниот ред.

Лекај лежерно реагира на истрагата на обвинителството за активностите на неговото движење, велејќи дека тоа е „нормално“ и вети дека ќе соработува доколку тој или други бидат поканети на сослушување. „Ние сме секуларна држава, ние не сме исламска држава ниту теократија“, рече тој. „Ние остануваме на нашите зборови во доброволните изјави што ги дадовме.”

Косовското население од околу 2 милиони луѓе се смета дека е околу 93 отсто етнички Албанци, од кои огромно мнозинство се муслимани, заедно со мал број Бошњаци и етнички Турци. Има и околу 100.000 етнички Срби, од кои повеќето се православни христијани концентрирани на северот и југот на земјата.

Related posts

„Не е важно како се облечени, туку што им излегува од уста“: Каква порака испраќаат политичарите со стилот на облекување?

admin

КОВАЧЕВСКИ ЈА ОТФРЛИ ИДЕЈАТА ЗА ЗАЕДНИЦА НА АЛБАНСКИ ОПШТИНИ

ninja

Според чија волја се управува Северна Македонија?

admin

Зошто молитвата на планината Арафат е духовен врв на муслиманските аџии

admin

Хил: САД се разочарани и загрижени поради одлуката на Курти за табличките

ninja

КОРУПЦИЈАТА Е ГЛАВЕН ПРОБЛЕМ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, РЕШЕНИЕТО Е ПРИСТАПНИОТ ПРОЦЕС КОН ЕУ, РЕЧЕ ЕСКОБАР

ninja