16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Искрениот извештај на ЕК различно се толкува од власта и опозицијата

Вицепремиерот, Бојан Маричиќ, вели дека земјата има напредок во 80 проценти од поглавјата и никаде не е нотирано назадување.

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека со ова е успешно завршена обврска која ја носи земјата поблиску до отворање на кластерите и поглавјата во насока на забрзана ЕУ-интеграција.

„Добра вест од Брисел! Вчера, Советот на ЕУ го усвои Писмото со кое сме поканети да ги подготвиме Патоказите за владеење на правото и за реформа на јавната администрација за отворање на Кластерот 1 – Темели“, објави Османи на Фејсбук.

Но опозицијата обвини дека станува збор за историски најлош извештај.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицески на прес-конференција, пак, возврати дека земјата го добила историски најлошиот извештај од Европската комисија.

„Извештајот од 2023 година констатира дека нема напредок во делот на прашањето по однос на активната блокада. Задоволен сум што тоа е нотирано, затоа што ние како пратеничка група со таканаречената активна блокада која ја спроведувавме во Собранието во ниту еден момент не ги спречивме битните процеси и закони кои беа во корист на граѓаните и тоа е нотирано во самиот извештај на ЕК“, рече Мицески.

Извештајот е напишан на 120 страници. Во делот на политичките критериуми, документот нотира дека Македонија продолжува да ги засилува своите напори за да ја зацврсти демократијата, додека се соочува со одредени предизвици во областа на владеењето на правото.

 

Related posts

Здравството во 2023 – „убиствена“ приказна која ги исели и пациентите

admin

ЗНМ со поддршка кон колешката од МИА Ангела Рајчевска

admin

Белата Куќа одби помилување на синот на Бајден

admin

Кривична пријава против двајца полицајци од Ќафасан

admin

ЗА НАС Е ПОРАЗИТЕЛНО ОТИ НЕ СМЕ СИ ГИ ЗАВРШИЛЕ ДОМАШНИТЕ ЗАДАЧИ, ВЕЛИ ​​​​​​​ДКСК ЗА ТИМОТ ЗА САНКЦИИ ОД ВАШИНГТОН

ninja

НАТО и регионот: Наместо тензии, потребен е мир и дијалог

admin