23.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Мицкоски: Не ни треба Пржинска влада

Христијан Мицкоски, претседателот на опозициската партија во Северна Македонија, ВМРО-ДПМНЕ, навести можност за укинување на ангажманот на техничката влада на претстојните парламентарни избори. Во неодамнешното интервју, тој се залагаше за договор меѓу политичките партии за отфрлање на техничката влада за изборите во 2024 година, предлагајќи измени во Изборниот законик за да се спроведе оваа одлука, пренесува Инбокс7.

Мицкоски изрази уверување во успехот на неговата партија на претседателските избори и прогнозираше победа на ВМРО-ДПМНЕ од 61 од вкупно 120 пратенички мандати. Тој избегна да се обврзе на широка коалиција, но го повтори својот став дека Северна Македонија нема да попушти на бугарското влијание во уставните промени.

Покрај тоа, тој предложи референдум за договорот за добрососедство со Бугарија, наведувајќи ја потребата од заштита на националните интереси. Мицкоски ја истакна комплексноста што произлегува од активностите на актуелната влада и предизвиците со кои се соочува Бугарија, нагласувајќи ја потребата од реевалуација на заедничките вредности и стандарди.

Како одговор, владејачката партија СДСМ ја потврди довербата за победа на изборите, изразувајќи посветеност за формирање проевропска коалициска влада која ќе ја води земјата кон полноправно членство во ЕУ.

Related posts

Меџити со оштри критики кон ДУИ: Се откажаа и од Албанците

admin

Пешевски од ССМ: Нема цена што ќе натера градежен работник да работи 60 часа неделно

admin

Дали Ковачевски прифаќа влада без ДУИ?

admin

БУГАРСКАТА ПОЛИТИКА КОН СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ОДИ ДО УШТЕ ПОГОЛЕМ АПСУРД, ВЕЛИ ЈОРДАНОВА

ninja

Мицкоски ја формираше коалицијата „Твоја Македонија“

admin

Европската комисија го истражува договорот за гас меѓу Бугарија и Турција

admin