11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

По влезот во НАТО, Русија ја “напаѓа” Финска со мигранти

Финска привремено ги затвори сите свои гранични премини со Русија, освен еден во североисточниот дел на земјата. Откако минатата недела затвори четири гранични точки, нордиската држава затвори уште три рано во петокот, јави ДВ, пренесува Инбокс7.

Финската влада соопшти дека морала да го стори тоа поради наглото зголемување на бројот на луѓе кои влегуваат во Финска од Русија за да побараат азил.

Финскиот претседател Саули Ниинисто изјави дека „приливот на мигранти е одмазда на Кремљ“ за одлуката на неговата земја да влезе во НАТО. Русија, како одговор, рече луѓето што ги преминуваат границите имаат право да го сторат тоа.

Од август, 684 лица од Јемен, Ирак, Сомалија и други африкански и блискоисточни земји побарале азил во Финска, велат финските гранични власти за ДВ.

Сите тие луѓе го направија тоа без соодветна документација за влез во Европската Унија.

Релативно е лесно да најдете информации на интернет за тоа како да влезете во Финска од Русија без валидни документи. На пример, пребарувањето на услугата за шифрирани пораки Телеграм покажа неколку разговори на арапски јазик со корисници кои ги споделуваа своите искуства.

Земете го случајот „Информации Русија-Финска“ (на арапски: معلومات روسيا), каде што членовите на групата, вклучително и администраторите, нудат помош при аплицирање за виза за Русија и преминување на руско-финската граница во замена за такса.

Неколку корисници, чии профили оттогаш се избришани, ги уверуваа другите во групата за разговор дека можат да помогнат при аплицирањето за руски студентски визи, а исто така и при доаѓањето до Естонија или Финска од Русија.

Тримесечна студиска виза, регистрирано учество на краток курс за руски јазик и превоз до границата би чинеле 1.300 американски долари (1.200 евра). За 2.500 долари, потенцијалните мигранти би можеле да добијат виза со одредба за едногодишно продолжување, како и студентско сместување и здравствено осигурување „за да нема проблеми на границата“.

Повеќето гранични премини меѓу Русија и Финска бараат превозно средство. бидејќи не можат да се преминат пешки. Еден корисник во разговорот, со прекар Або Абдо, понудил да обезбеди велосипеди како дел од пакетот за да се заобиколи ова прашање.

Русин кој го преминал контролниот пункт Вјарцилија-Ниирала за ДВ изјави дека видел минибус со руски регистарски таблички преполн со велосипеди. Возачот на автобусот ги подели велосипедите на околу 30 луѓе непосредно пред границата, рече тој.

Друг човек изјави за ДВ дека видел дека истата група луѓе брзо се качуваат на велосипедите и потоа „следат руски граничен службеник до контролниот пункт“.

Друг корисник на разговор со прекар Тораб рече дека „олеснувачите“ имале договор со руските гранични службеници, кои ќе им стават печат на пасошите на мигрантите и ќе ги испратат на финската страна каде што би можеле да бараат азил.

По најавите на Финска за затворање на премините, потенцијалните мигранти во друг разговор наречен Москва_Финска прашуваат за алтернативни рути а исто така и за гаранции од „олеснувачите“ дека ќе можат да преминат во ЕУ.

„Ако стигнам до граница, можно ли е да ме приведат и да ме депортираат?”, прашува еден член.

Одговорот звучеше смирувачки: „За два дена повеќе од 100 луѓе ја минаа границата и никој не беше депортиран“, уверува администраторот на Moscow_Finland.

Related posts

Шефот на грчката дипломатија Герапетритис: Западен Балкан треба што побрзо да стане дел од ЕУ

admin

Инфографика/ Колку порасте цената на електричната енергија во првите 6 месеци на 2022, во споредба со вторите 6 месециа на 2021?

admin

Крстот на Шапка е урбана опрема и нема потреба да се легализира, смета централната власт – За партиите е предмет на политички пресметки

admin

Мицковски: Од државотворна СДСМ се претвори во измеќар на ДУИ

admin

Максим Саморуков, аналитичар: Русија не му нуди никаква позитивна агенда на Балканот

admin

Владината коалиција на тест по упадот во М-НАВ

admin