11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Протести против “шок терапијата” на Милеи

Левичарските групи за притисок и синдикатите во Аргентина ветија дека ќе ги спречат реформите на новиот лидер во земјата, откако тој победи на изборите минатата недела.

Хавиер Милеи, десничарски популист познат по користењето моторна пила на кампањата, вети радикални економски реформи за Аргентина, вклучувајќи масовни кратења на трошоците и приватизација на јавните услуги.

Милеи (53) е поборник за „шок терапија“ во стилот на Маргарет Тачер за Аргентина, која се бори со претстојната рецесија, рекордната сиромаштија и стапката на инфлација од 143 отсто.

Но, политиката на Милеи, кој толку силно се залага за слободниот пазар што ги поддржува луѓето што ги продаваат своите органи, ги налутија аргентинските синдикати – кои ветија силен одговор.

Левичарските предизборни групи, исто така, наводно планираат протести против владата на Милеи, во потег што ризикува горчлива поделба во стилот на Трамп на улиците на Аргентина.

Аргентинските синдикати признаваат дека Милеи е демократски избран, но сугерираат дека ќе преземат се што можат за да ги блокираат неговите економски реформи.

„Не можеме да дочекаме да видиме дали овој човек ќе успее“, изјави за Асошиетед прес Даниел Каталоно, генерален секретар на Здружението на државните работници. „Не очекуваме апсолутно ништо од Хавиер Милеи”.

Еден висок ссиндикален лидер Пабло Биро од Здружението на пилоти на авиокомпании, го предупреди Милеи „буквално ќе не убие“ доколку се надева дека ќе ја постигне својата цел за промена на сопственоста на националната авиокомпанија Aerolineas Argentinas.

Новиот аргентински лидер, исто така, повика на приватизација на Јавната телевизија, тамошната верзија на Би-Би-Си, нарекувајќи ја левичарска пропаганда.

 

Related posts

Нова обврзница: Државата позајмува од граѓаните за да го покрие буџетскиот дефицит

admin

Европа загрижена од планот на САД за руските средства за плаќање на Украина

admin

Пред Скопје – уставните измени, пред Тирана – Белери

admin

Мицковски најавува дека нема да ги гласа уставните измени: Ковачевски да внимава, да не се редефинира државата

admin

Сексуален скандал ја тресе Албанија, инволвиран член од партијата на Рама

admin

Путин: Ќе има мир кога ќе ги постигнеме нашите цели

admin