2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Русија се повлече од Договорот за забрана на нуклеарни тестови. Еве што значи тоа

Во значајниот момент кој ги означува завршните поглавја од Студената војна, претседателите Роналд Реган од Соединетите Американски Држави и Михаил Горбачов од Советскиот Сојуз го завршија самитот во 1985 година во Женева со издавање заедничка изјава во која изјавуваат дека „нуклеарна војна не може да се добие и никогаш не смее да се случи“.

Таа посветеност го отвори патот за серија историски договори за намалување на нуклеарниот арсенал на Русија и Соединетите Држави, кои заедно го држат огромното мнозинство од најразорните оружја во светот, и за ограничување на нивното ширење на глобално ниво.

Во услови на многу поконфронтирачки односи меѓу Москва и Вашингтон, таа архитектура на разоружување и неширење сега постепено се разградува. Во четвртокот, рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се повлекува Руската ратификација на глобалниот договор за забрана на нуклеарно тестирање.

Договорот за сеопфатна забрана на нуклеарни тестови, или CTBT, беше обид под капата на Обединетите нации да ги забранат сите нуклеарни тестови. Усвоен во 1996 година, тој никогаш не стапи на сила бидејќи не го ратификуваа доволно клучни земји, вклучително и Соединетите држави. Во Вашингтон, напорите да се ратификува постојано се прекинуваа, главно по партиски линии, при што републиканските администрации тврдеа дека и покрај мораториумот на САД на новите тестови, идни подобрувања или модификации во нуклеарниот арсенал може да ги бараат.

Притиснувајќи ја де-ратификацијата, Путин рече дека сака да ја „отслика“ американската позиција. Иако САД го потпишаа договорот во 1996 година, тој никогаш не беше ратификуван.

Русија, со дератификувањето на договорот, отстрани уште една тула во ѕидот на формалната контрола на вооружувањето наменета да го ограничи ширењето. Иако потегот беше претежно симболичен, потегот се смета како закана од Путин и другите тврдокорни функционери на Кремљ.

Тврдокорните ја треперат нуклеарната сабја како закана за другите да не интервенираат во војната во Украина, тврдејќи дека атомската експлозија – во Украина, во Европа или можеби во тест над Сибир – е сигурно средство за воскреснување на стравот на Западот од руската моќ. На конференцијата оваа година, Путин спомена дека Москва успешно тестирала нова крстосувачка ракета со нуклеарен погон со глобален дострел. Русија го трубеше како дел од новиот робустен арсенал на стратешко нуклеарно оружје, иако аналитичарите нашироко веруваа дека тоа е далеку од оперативно. Сепак, не е јасно дали Русија ќе продолжи со тестовите на нуклеарни боеви глави.

 

 

Related posts

Бесими – Автопатиштата на Бехтел и Енка ќе донесат економски развој

ninja

На 13 август Меџити ќе ја промовира новата партија, во најава за формирање уште 2 нови субјекти

admin

Парно ќе има – ако нема гас, топланите ќе работат на дизел

ninja

Агелер: САД ќе го прозива секој кој ќе ја загрози демократијата во РСМ

admin

Мицковски најавува дека нема да ги гласа уставните измени: Ковачевски да внимава, да не се редефинира државата

admin

СПАСОВСКИ ЗА ТОП НЈУЗ:  Дојавите за бомби се хибридна војна, Руската агресија врз Украина ја торпедираше појавата на лажни вести на едно повисоко ниво

admin