23.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

САД развила гравитациона бомба, една детонација може да убие еден милион луѓе

Моделирањето на тоа што новата нуклеарна боева глава што ја развива војската на Соединетите Американски Држави би им направила на градовите ширум светот покажува дека таа може да убие стотици илјади луѓе со една детонација, пренесува Инбокс7.

Министерството за одбрана на САД минатата недела објави дека развива нова варијанта на гравитационата бомба Б61, која беше меѓу серијата оружја за првпат произведени во 1960-тите за време на трката за нуклеарно вооружување во Студената војна меѓу САД и Советскиот Сојуз.

Б61-13 има за цел „да ја зајакне гаранцијата на сојузниците и да ги одвраќа противниците“ преку ставање на располагање на администрацијата на Бајден „дополнителни опции против одредени поцврсти и големи воени цели“, се вели во соопштението на Пентагон.

Официјалните лица додадоа дека варијантата на бомбата е наменета да биде способна за експлозивна моќност слична на постар модел, Б61-7, кој САД сè уште го имаат во својот арсенал и од кои се проценува дека се произведени 600. Таа боева глава има издашност еквивалентна на 340 килотони ТНТ – околу 23 пати поголема од разорната моќ од онаа фрлена на Хирошима, Јапонија, на крајот од Втората светска војна.

Иако е далеку од најмоќната нуклеарна бомба во американскиот арсенал, моделирањето на влијанието што би го имало врз големите градови покажува дека сепак би донело голема смрт и уништување доколку некогаш биде детонирана.

Мапите произведени од Алекс Велерстајн, професор и историчар за нуклеарна технологија, покажуваат дека доколку се детонира над центарот на Лондон, Б61-7 би зафатил област од познатите знаменитости Даунинг стрит до Сомерсет Хаус во огнена топка, што ефективно би испарувало сè во него.

Главниот радиус на експлозијата ќе го покрие целиот центар на градот, со речиси целосно уништување на зградите од Кенсингтон до Ист Енд. Оние во радиус од околу три квадратни милји од експлозијата би доживеале изгореници од трет степен. Над 567.000 луѓе би загинале, а речиси 1,6 милиони би се здобиле со повреди.

Ако се испушти над Париз, Ајфеловата кула ќе се испари додека Елисејската палата, Триумфалната капија и Лувр најверојатно ќе бидат урнатини. Радиусот на експлозијата би се проширил низ целиот град и во предградијата, при што степенот на оштетување на зградите и луѓето ќе паѓа подалеку од епицентарот.

Над 1 милион луѓе би умреле, додека 2,1 милион би се здобиле со повреди.

Related posts

Груби го искара Курти: Се мешаш во внатрешните политики на С.Македонија и Албанија

admin

Албански медиуми: Курти ги продлабочува поделбите на албанскиот фактор во С.Македонија

admin

Западот нема да дозволи уништување на ОБСЕ

admin

Ја памтите ли германска марка?

admin

Буџет за 2024 – реален или предизборно напумпан?

admin

Силна поддршка од Шпанија за македонските евроинтеграции

ninja