16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

САД се блиску до договор со Израел и Хамас за да го прекинат конфликтот, да ослободат некои заложници

Израел и Хамас се блиску до договор за договор со посредство на САД со кој ќе се ослободат десетици жени и деца држени како заложници во Газа во замена за петдневна пауза во борбите, велат луѓе запознаени со новите услови, јавија американски медиуми.

Ослободувањето, кое би можело да започне во следните неколку дена – со исклучување на удари во последен момент – може да доведе до првата одржлива пауза во конфликтот во Газа.

Детален сет на пишани услови од шест страници ќе бара од сите страни во конфликтот да ги замрзнат борбените операции најмалку пет дена, додека првичните 50 или повеќе заложници се ослободуваат во помали серии на секои 24 часа. Не беше јасно колку од 239-те луѓе за кои се верува дека се во заробеништво во Газа ќе бидат ослободени според договорот. Надзорниот надзор ќе го следи движењето на теренот за да ја контролира паузата.

Запирањето на борбите, исто така, има за цел да овозможи значително зголемување на количината на хуманитарна помош, вклучително и гориво, за да влезе во опколената енклава од Египет.

„Постигнавме одреден напредок неодамна и работевме напорно за да го унапредиме ова, но останува нестабилна ситуација“, изјави во саботата официјален претставник на администрацијата кој сакаше да остане анонимен. Откако оваа статија беше првично објавена, портпаролката на Советот за национална безбедност Адриен Вотсон твитна дека „сè уште нема договор, но продолжуваме да работиме напорно за да постигнеме договор“.

Според арапски и други дипломати, нацртот на договорот беше направен за време на неколкунеделните разговори во Доха, Катар, меѓу Израел, САД и Хамас, индиректно претставени од катарските посредници. Но, до сега остана нејасно дека Израел ќе се согласи привремено да ја прекине офанзивата во Газа, под услов условите да бидат соодветни.

Портпаролот на израелската амбасада во Вашингтон доцна во саботата изјави дека „нема да коментираме“ за кој било аспект од заложничката ситуација.

Загриженоста за заробениците – од кои двајца Израел рече дека се пронајдени мртви – заедно со зголемениот број на палестински цивилни жртви постојано го зголемуваат притисокот врз владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху. Повеќе од 100 земји – но, особено, не САД – повикаа на целосен и итен прекин на огнот.

Одлуката да го прифати договорот е тешка за Израел, рече едно лице запознаено со ситуацијата, кое, како и другите, зборуваше под услов да остане анонимно за да разговара за чувствителните преговори. Додека постои силен внатрешен притисок врз Нетанјаху да ги врати заложниците дома, има луѓе во Израел кои гласно бараат владата да не разменува за нивно ослободување.

По првичното двоумење, администрацијата на Бајден, под сопствениот внатрешен притисок меѓу застапниците на нескротливата поддршка за воените цели на Израел и загриженоста за хуманитарната криза во Газа, целосно ја поддржа привремената пауза во борбите.

 

Related posts

Нападите на Хезболах може да бидат полоши од Хамас

admin

Германија со закон за поедноставно признавање на странските дипломи за медицински сестри

admin

Кога лекувањето зависи од одлуките на политичарите: Државата ниту има услови, ниту ја плаќа рехабилитацијата во странство

admin

Зошто Александар Вулин се најде на црната листа на САД?

admin

Зеленски појасни дека Бакхмут не е под руска контрола:„Русија ќе ја почувствува нашата контраофанзива“

admin

СРЕДБА ОСМАНИ – ФИДАН ВО ЊУЈОРК: Трговската размена со Турција надмина една милијарда долари

admin