25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Хамас вели дека во нападите на Израел врз бегалскиот камп загинале повеќе од 195 луѓе

Повеќе странци се подготвуваа да го напуштат опколениот Појас Газа во четвртокот, бидејќи нејзината влада управувана од Хамас соопшти дека најмалку 195 Палестинци загинале во израелските напади врз бегалскиот камп Џабалија, напади за кои Израел рече дека убиле команданти на Хамас, јави Ројтерс.

Најмалку 320 странски државјани на првичната листа од 500, како и десетици тешко повредени жители на Газа, влегоа во Египет во средата според договорот меѓу Израел, Египет и Хамас.

Евакуирани се имателите на пасоши од Австралија, Австрија, Бугарија, Чешка, Финска, Индонезија, Италија, Јапонија, Јордан, Обединетото Кралство и САД.

Официјални лица во Газа соопштија дека граничниот премин Рафах повторно ќе биде отворен во четврток за да можат да излезат повеќе странци. Дипломатски извор рече дека околу 7.500 странски пасоши ќе ја напуштат Газа во текот на две недели.

Притискајќи на офанзива против милитантите на Хамас, Израел ја бомбардираше Газа по копно, море и воздух во својата кампања да ја уништи исламистичката група поддржана од Иран по нејзиното прекугранично дивеење во јужен Израел на 7 октомври. Израел рече дека вооружени лица на Хамас убиле 1.400 луѓе , главно цивили, и зеде повеќе од 200 заложници.

Министерството за здравство во Газа соопшти дека најмалку 8.796 Палестинци во тесната крајбрежна енклава, вклучително и 3.648 деца, биле убиени од израелските напади од 7 октомври.

Експлозии се слушнале во раните утрински часови во четвртокот околу болницата Ал Кудс во густо населениот град Газа, соопшти палестинската Црвена полумесечина. Израелските власти претходно ја предупредија болницата веднаш да се евакуира, што според официјални лица на ОН е невозможно без да се загрозат пациентите.

Израел соопшти дека во неговите напади во вторникот и средата загинале двајца воени лидери на Хамас во Џабалија, најголемиот бегалски камп во Газа. Израел рече дека групата има командни центри и друга „терористичка инфраструктура под, околу и во цивилни згради, намерно загрозувајќи ги цивилите во Газа“.

Канцеларијата за медиуми во Газа, управувана од Хамас, во четвртокот соопшти дека најмалку 195 Палестинци биле убиени во двата израелски напади врз Џабалија, а 120 се водат за исчезнати. Најмалку 777 луѓе се ранети, се вели во соопштението.

Палестинците во средата просејуваа низ урнатините во очајнички лов по заробените жртви. „Тоа е масакр“, рече еден од сведоците.

Официјални лица за човекови права на ОН рекоа дека нападите врз кампот може да бидат воено злосторство.

„Со оглед на високиот број цивилни жртви и размерите на уништување по израелските воздушни напади врз бегалскиот камп Џабалија, имаме сериозна загриженост дека ова се несразмерни напади кои би можеле да претставуваат воени злосторства“, напиша на социјалните мрежи високиот комесар на ОН за човекови права. страницата X.

Related posts

KРИЗА НА ЛИДЕРСТВО, ВИЗИЈА, МОРАЛ ИЛИ НА СЀ ЗАЕДНО?

ninja

ДРЖАВАТА НЕ СЕ ГРИЖИ ДОМАЌИНСКИ ЗА СВОЈОТ ИМОТ

ninja

Борби во северот на Косово, најмалку 4 мртви и неколку ранети

admin

Западни дипломати со писмо до САД, ЕУ и ВБ: Бидете покритични кон Вучиќ, Косово е независна држава

admin

Ковачевски побогат од Џафери, вториот најбогат министер разрешен

admin

Епидемија на недоверба: Граѓаните разочарани од институциите, покажа новото истражување на ИКС

admin