16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

ЌЕ ИМА ЛИ ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 100 ДЕНА? КОВАЧЕВСКИ ВЕЛИ ДЕКА ДОГОВОРОТ СО ДУИ Е ТРАНСПАРЕНТЕН

Премиерот Димитар Ковачевски го потврди денеска договорот што го имаат со ДУИ од 2020 година, според кој во последните 100 дена на мандатот ќе има премиер етнички Албанец, пренесува Инбокс7.

Според Ковачевски, партиите кои споделуваат заеднички идеи треба да влезат во европската коалиција или фронт.

„Со ДУИ имаме јасен коалициски договор кој е јавен од 2020 година. Но, со нив се разговара за модалитетите, но сметам дека целта за реализација на европската коалиција, која ќе ја води широк фронт во однос на промовирање на таа идеја, тоа е клучното нешто што ќе ги обедини партиите на следните избори“, изјави Ковачевски.

Што се однесува до Алијансата за Албанците кои инсистираат самите да се натпреваруваат на изборите, Ковачевски вели дека кога се прават коалиции, важно е да се споделуваат заеднички вредности.

„Кога се формираат коалиции, важно е да се споделуваат заеднички вредности. Сметам дека Алијансата има капацитет да разговара на такви теми, имајќи го предвид нивниот кадровски потенцијал и нивните програмски определби“, изјави Ковачевски.

Прашањето за албанскиот премиер го потврди и потпретседателот на ДУИ, Бујар Османи. Според него, нема простор за дискусија за ова прашање.

„Во последните 100 дена ќе има премиер предложен од ДУИ. Ова е дел од договорот и нема простор за преговори. Не сме стигнале до таа фаза да разговараме како ќе бидат изборите во насока на која ќе бидат, со какви коалиции и слично и со кои кандидати. Сега сме во фаза на одредување на датумот на изборите и дали ќе бидат заедно или разделени. Последните средби што беа одржани со СДСМ беа исклучиво фокусирани на оваа тема“, рече Османи.

 

Related posts

Предизборно ќе се решава проблемот со автобуси меѓу градовите

admin

Османи: Му се јавив на Ахмети да му кажам што изјавил Мицкоски, се насмеа и ми рече…

admin

Излегувањето од државата ќе биде невозможно по 12 февруари доколку не бидат заменети документите

admin

Незири за Фокус: Зошто ДУИ ги поразува сите ривали цели 20 години

ninja

Домашно куче „бул мастиф“ усмрти дете, во Градска болница донесено без знаци на живот

ninja

САД ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ДА ВОВЕДУВААТ САНКЦИИ НА БАЛКАНОТ

ninja