38.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Американски функционер откри драстична казна за Русија

Соединетите држави се обидуваат да ги намалат приходите на Русија од нафта и гас за 50 отсто до 2030 година како казна за инвазијата на Украина, изјави висок владин функционер во интервју објавено во четвртокот вечерта.

Американскиот помошник државен секретар за енергетски ресурси Џефри Пјат изјави за Financial Times дека Вашингтон се надева дека санкциите за приходите од нафта и гас ќе го попречат рускиот претседател Владимир Путин од каква било идна воена агресија врз други земји.

САД беа меѓу многуте земји кои воведоа строги економски санкции кон Русија по инвазијата на Путин на Украина во февруари 2022 година. Тие потези вклучуваа ставање ограничување на цената на извозот на руската нафта.

Додека овие акции првично ја оптоварија руската економија, Кремљ се пофали дека договорите со Индија и Кина и помогнале на земјата да избегне голем финансиски надоместок, а истовремено да продолжи да ја финансира војната на Путин.

Во своите коментари, Пјат посочи дека САД планираат да извршат економски притисок врз Путин се додека приходите на Русија од нафта и гас не се преполоват.

„Ова е нешто на што ќе треба да се држиме во годините што доаѓаат, се додека Путин опстојува во оваа војна“, рече Пјат, кој претходно беше амбасадор во Грција и Украина.

Newsweek се обрати до канцеларијата на Пјат и до руското Министерство за надворешни работи преку е-пошта во петокот вечерта за коментар.

Financial Times забележа дека Кремљ успеал да избегне многу од ограничувањата што земјите ги поставија на нејзината нафтена индустрија со управување со „флота во сенка“ од бродови. Поради тоа што сопственоста на оваа флота е прикриена, Русија успеа да продава нафта и гас по цени над ценовната граница.

Но, Пјат изјави за весникот дека САД бараат „начини да ја направат таа флота во сенка помалку ефикасна“.

Од почетокот на војната, Русија заработила околу 600 милијарди долари од извоз на фосилни горива, според проценките на тинк-тенк Центарот за истражување на енергија и чист воздух со седиште во Хелсинки.

Пјат рече дека администрацијата на Бајден сè уште верува дека санкциите воведени кон Русија ја оштетиле руската економија и дека дополнителните потези би можеле да продолжат да ги оптоваруваат финансиските ресурси на Путин.

„Моите колеги од Министерството за финансии кои го водат ова многу внимателно го разгледуваат прашањето како да обезбедиме континуирана ефективност на оваа политика“, рече Пјат.

Тој додаде дека оштетувањето на идните приходи за Русија е исто толку важно за Вашингтон колку и штетата на сегашната економија на Путин.

„Тоа има огромни геополитички импликации во однос на тоа како Кремљ може да се однесува на меѓународно ниво и способноста на Русија и да ја користи својата енергија како стратешко средство, но исто така и способноста на Кремљ да продолжи да се вклучува во реваншизам против своите соседи“, рече Пјат.

Меѓународната агенција за енергетика, додаде Пјат, верува дека извозот на нафта и гас на Русија би можел да се намали за најмалку 40 до 50 отсто до 2030 година, доколку продолжат санкциите на Западот.

„Ќе направиме сè што можеме за да помогнеме да се оствари тоа“, рече Пајат.

 

Related posts

ЌЕ ИМА ЛИ ДОВОЛНО СТРУЈА ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ЗИМАВА?

ninja

ДВЕ СУСПЕНЗИИ ВО НАЈАВА ЗА „СЛУЧАЈОТ ОНИШЧЕНКО“

ninja

Мицкоски добива мандат, ДУИ испраќа порака

admin

Коњановски: НЕ на корумпираната влада на СДС и ДУИ

admin

„Не е важно како се облечени, туку што им излегува од уста“: Каква порака испраќаат политичарите со стилот на облекување?

admin

Финска го гради првиот дел од граничната ограда со Русија

ninja