31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Вучиќ удри по демонстрантите, го обвини Западот за потикнување немири

Српскиот претседател Александар Вучиќ повторно и се обрати на јавноста, по седницата на Советот за национална безбедност. Вучиќ им се заблагодари на припадниците на МУП, и рече дека тие вечерва понесоа тежок товар, јавуваат српските медиуми.

“Државата секогаш ќе реагира согласно законите и Уставот. Никој нема право да ни ја руши куќата. И дека им нанесува тешки физички повреди на нашите полицајци”, рече претседателот.

Тој додава дека двајца полицајци се тешко повредени, а дека еднаш крварењето едвај било запрено.

“Тие пукаа во нив со коцки со кои буквално можеш да убиеш човек. Да не зборуваме за стаклото што им падна. Ќе видиме како оваа работа ќе биде квалификувана од обвинителите. Уапсени се повеќе од 35 насилници, а апсењата продолжуваат низ градот. Оваа акција нема да запре”, рече тој.

Вучиќ посочува дека “сите насилници ќе бидат уапсени во текот на ноќта и наутро”.

“Каде и да се кријат, нема да можат да се сокријат. Нема да можете да ја уништите државата Србија поради политички хирови. Како што нема да можете да ја уништите демократијата и изборната волја на граѓаните. Без докази обвинувате некого дека не победил, а добро знаете дека победил”, истакнува Вучиќ.

Тој вели дека ќе ги праша претставниците на ОДИХР и другите странски претставници зошто молчеле и се смееле кога се изнесувало дека се подготвуваат немири.

“За среќа, не се смеевме, се знаевме многу добро. Реагиравме многу воздржано и смирено. Полицијата чекаше, ги издржа сите удари и напади. Тие биле нападнати од луѓе кои во едната рака држеле дрога, а со другата удираат. Напаѓаат со сила, а полицијата не сакала да одговори и претрпела терор. И тогаш велат дека се вметнати елементи. Не беа вклучени, имаме докази, на самата средба јавно кажавте дека ќе го упаднете градското собрание на Белград”, рече тој.

“Дали ви е малку срам што вечерва ја уништивте оваа прекрасна зграда”, ги праша своите политички противници.

“Дојдов вечерва во Претседателството, влегов на главниот влез. Само да им покажам дека не се плашам од нив, и дека сум во одбрана на татковината, секогаш со мојот народ. Не разбирате колку се лути вечерва луѓето во Србија поради ова. И колку луѓе би дошле да им се спротивстават. И мило ми е што беа мирни и трпеливи, бидејќи имаме лек за насилниците и хулиганите”, истакнува Вучиќ.

Додава дека “побегнале како зајаци кога се појавила Жандармеријата”.

“На Србија и нанесоа голема штета. Се надевам дека повредените полицајци ќе бидат добро. Поканив еден од нив. Крџалиќ е тешко повреден. Утре ќе се јави полиција, ќе ги покаже сите докази. И ќе го гониме секој што учествувал во тоа”, додава претседателот.

Тој рече дека ќе се бори и против влијанието на странските служби кои се мешале.

“И ние ќе победиме. Тие не можат да ни ја уништат куќата и градовите и ќе бидат изведени пред лицето на правдата. Ќе ја заштитиме Србија, благодарам луѓе на трпението”, вели Вучиќ.

Ивица Дачиќ, секретар на Советот за национална безбедност, вели дека свикал состанок на бирото со шефовите на службите.

“Имавме информации за ова, вчера разговаравме и јас и претседателот. Значи ова не е политички собир, туку рушење на уставниот поредок. Се обидоа да упаднат во државната институција и да го уништат државниот поредок. Државата има задача да реагира во вакви ситуации”, рече Дачиќ.

Тој вели дека должност на сите страни е јасно да се одделат и осудат употребата на насилство.

Потсетуваме, вечерва група демонстранти се обиделе да упаднат во градското собрание на Белград, го скршиле стаклото и ја нападнале полицијата.

Службениците за спроведување на законот започнаа голема операција и уапсија 38 демонстранти.

Related posts

Излегувањето од државата ќе биде невозможно по 12 февруари доколку не бидат заменети документите

admin

САД има уште 2 недели да избегне банкрот, нема договор за границата на долгот

admin

БЕРЛИН ПРЕДУПРЕДИ НА ИЗБРЗАНИ ОБВИНУВАЊА ЗА НАПАДИТЕ НА „СЕВЕРЕН ТЕК“

ninja

Групата од Грчец имала соработници во разни институции!

admin

Мајката на Коста К. опиша што се случило утрото на масакрот: Беше малку бавен

admin

ЕУ со над 1 милион лица со нелегален престој, се заоструваат мерките за влез во Унијата

admin