38.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

ЕУ организира 6 нови хуманитарни летови со воздушен мост за Газа

Во текот на месец декември, ЕУ планира да воведе 6 нови хуманитарни летови со воздушен мост за да добие суштинска помош за луѓето на кои им е потребна во Газа, јавува Инбокс7.

Со ова вкупните залихи обезбедени од ЕУ се над 1.000 тони, со вкупно планирани 30 летови на Ер мостот досега.

Овие најнови летови ќе превезуваат материјали за засолниште, средства за хигиена и медицинска опрема, меѓу другото, обезбедени од хуманитарни партнери, како и донации за помош од Белгија, Ирска, Германија, Грција, Луксембург, Португалија, Словачка, Шпанија и Германија.

“За да обезбеди сеопфатен одговор на кризата, ЕУ исто така ја зајакнува својата поддршка за здравствениот систем на Египет кој се справува со доаѓањето на евакуираните од Газа”, се вели во соопштението на ЕУ. “Благодарение на Механизмот за цивилна заштита на ЕУ, ЕУ ја олеснува испораката на помош до Египет од Шведска, Шпанија, Австрија, Полска, Италија и Германија.”

Помошта понудена од Шведска и Шпанија која се состои од витална медицинска опрема е испорачана на 29 ноември, со логистичка поддршка на Белгија. Италијански брод со медицински предмети и опрема пристигна во Египет на 3 декември. Остатокот од помошта ќе биде доставен во наредните недели.

Денес, комесарот за управување со кризи, Јанез Ленарчич, присуствува на продолжението на хуманитарната конференција за Газа организирана од француската влада на 9-ти ноември.

Комесарот ќе го повтори повикот на ЕУ за почитување на Меѓународното хуманитарно право, овозможувајќи безбеден и непречен хуманитарен пристап до и низ Газа, како и продолжување на хуманитарната пауза.

„Со обновувањето на непријателствата во Газа, смртоносниот биланс меѓу цивилите повторно се зголемува. Го повторувам мојот повик – во согласност со Меѓународното хуманитарно право, цивилите мора да бидат заштитени. Хуманитарната помош мора да биде дозволено да влезе непречено, во неопходен обем и безбедно за да стигне до луѓето низ Појасот. Хуманитарните потреби на засегнатото население се неразбирливи. Во исто време, прелевањето на кризата им тежи на соседните земји како Египет. ЕУ работи деноноќно заедно со хуманитарните партнери, земјите-членки и меѓународните организации за да обезбеди сеопфатен хуманитарен одговор, како и помош за цивилна заштита онаму каде што е најпотребна“, вели Ленарчич.

Related posts

АКТУЕЛНИ ФУНКЦИОНЕРИ МОЖЕ ДА СЕ НАЈДАТ НА ЦРНАТА ЛИСТА НА САД

ninja

Македонците незадоволни од политичките слободи

admin

Вулин на “црната листа” на САД: Бил корумпиран и руски играч за дестабилизација на Балканот

admin

Србија купи слика со албански мотиви, ќе биде дел од белградскиот музеј

admin

ЕУ И САД – НАЈПОСАКУВАНИ ПАРТНЕРИ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

ninja

Саразин: Не го „мачев“ Мицковски, уставните измени да се изгласат час поскоро

admin