6.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Избори во Србија: Вучиќ помоќен, опозицијата не ги прифаќа резултатите

Коалицијата собрана околу Српската напредна партија (СНС) прогласи победа на парламентарните, белградските и локалните избори одржани во неделата. Коалицијата „Србија против насилството“ не ги признава резултатите од изборите во Белград и ги повика граѓаните да протестираат денеска во 18 часот пред градското собрание, јавуваат српските медиуми, пренесува Inbox7.mk.

„Србија против насилството“ бара откажување на изборите во Белград и ги повикува граѓаните на протест

Според последните податоци на Републичката изборна комисија, врз основа на обработени 7.840 избирачки места од вкупно 8.273, апсолутно мнозинство на парламентарните избори освоила листата „Александар Вучиќ – Србија не треба да се запре“ – 46,91 отсто од гласовите. (1.667.801).

Листата „Србија против насилството“ е втора по гласови, со 23,3 отсто (828.274 гласови), потоа Социјалистичката партија на Србија – 6,6 отсто (234.831), додека на изборната листа „Надеж за Србија“ има 5,01 процент ( 178.157). ).

Листата „Ние – гласот на народот – Бранимир Несторовиќ“ освоила 4,67 отсто (166.119), а сите други листи не го поминале прагот од три отсто, ако не се бројат оние малцинства кои имаат понизок праг.

Поблиску до прагот беше листата „Народен собир“ на Двер и Заветнка, која освои 2,8 отсто од гласовите (99.384), Народната партија на Вук Јеремиќ освои 0,87 отсто од гласовите (30.923), Српската радикална партија 1,46 отсто. (52.026), листата на Борис Тадиќ и Саша Радуловиќ 1,17 отсто (41.704), Чедомир Јовановиќ 0,25 отсто (8.723), а Србија на Запад 0,14 отсто (5.055).

Кој ќе формира влада со СНС?

Според прелиминарните резултати, се очекува малцинската листа, Алијансата на Унгарците од Војводина, да има шест мандати на парламентарно ниво. Вршителот на должноста претседател на Сојузот на Унгарците од Војводина, Балинт Пастор, во неделата навечер изјави дека постигнатиот изборен резултат е токму она што би го посакал неговиот покоен татко Иштван Пастор.

Тој рече дека можат само да замислат коалиција со СНС.

„СНС во моментов изгледа дека ќе има апсолутно мнозинство, како што обично има, и покрај тоа што вообичаено сме биле дел од таа коалиција. Сакаме да ја продолжиме оваа соработка, бидејќи како што рековме во предизборната кампања, сметаме дека оваа соработка донесе многу добри работи поради стабилноста, поради српско-унгарските односи, поради развојот на овој регион каде што традиционално живеат Унгарци. Затоа, ние сме апсолутно отворени за продолжување на оваа соработка и на национално и на провинциско ниво, поради реализација на значајни проекти за нас и поради продолжување на овие процеси кои траат веќе 10 години“, рече Пастор.

Најголемото изненадување

Професорот на Факултетот за политички науки Салвиша Орловиќ оцени дека Србија по изборите е „рамна со две толкувања“, едната е онаа што се појавува на телевизиите Н1 и Нова С и другата што се појавува на телевизиите. со национална покриеност. Директорот на Центарот за практична политика, Драган Поповиќ истакна дека „она што е уништено дванаесет години не може да се исправи преку ноќ“.

„Многумина се надеваа на некакво изненадување до крајот, но такво изненадување немаше. Останаа во она што им беше обезбедено. Опозицијата сега е посилна од претходниот парламент“, оценува Поповиќ.

Како што нагласува, ова не се избори каде што „ќе падне“ Александар Вучиќ, туку избори каде што „може да почнат промените“. Сериозен неуспех на СНС ќе се случи кога ќе има пораз во Белград, смета Поповиќ.

Професорот Орловиќ истакна дека вистинско изненадување е изборот на др. Бранимир Несторовиќ.

Коментирајќи ги резултатите од списокот „Србија не треба да запре“, Орловиќ нагласува дека Александар Вучиќ целосно се вложил во кампањата.

„Ова е само негова листа, плус ако се додадат СПС, Алијансата на Унгарците од Војводина, малцинските партии со кои се коалициски партнери, ова мнозинство ќе биде поубедливо“, нагласува Орловиќ.

Тој додава дека претседателот Александар Вучиќ не може да владее без мнозинство во парламентот, особено за важни идни одлуки. Десничарската опозиција беше поделена затоа што се појави во неколку партии и таму се распределија гласовите на партиите како Двери, Заветници и ППШ, вели професорот ФПН.

Што пишуваат странските медиуми?

Претседателот Александар Вучиќ ќе ја зајакне својата моќ по изборите, иако неговата влада се соочува со обвинувања за големи нерегуларности на гласањето во недела, пишува европскиот портал Политико.

Резултатот значи дека Вучиќ, за кој Политико пишува дека ги балансира односите со Западот и срдечните врски со Кремљ, ќе остане централна фигура во дипломатијата на САД и ЕУ на Западен Балкан, особено во напорите да се избегне сериозна експлозија на Косово.

Иако Вучиќ се надеваше дека предвремените избори ќе ја потврдат неговата речиси целосна контрола, се чини дека ќе мора да се брани од обвинувањата за груби нерегуларности и заплашување гласачи, пишува Политико.

Според анализата, овие обвинувања за изборни манипулации само ќе го зголемат стравот дека Вучиќ забрзано ги поткопува демократијата, медиумите и јавните институции во Србија.

Политико пишува дека, и покрај тоа што официјално не се кандидираше за функцијата, Вучиќ остана централна фигура во изборната битка, давајќи 45 „неверојатни“ телевизиски говори во интензивната 44-дневна кампања.

Овој портал потсетува дека на почетокот на неделава голем број граѓани се собраа во центарот на Белград на состанокот на иницијативата „ПроГлас“ што ја водеа непартиски активисти, академици, актери и влијателни личности. Ја обиколија земјата, патуваа илјадници километри и организираа настани за да ги поттикнат граѓаните да ги остварат своите избирачки права.

Се забележува дека на денот на гласањето имало повеќе приговори од набљудувачи на изборите.

Политико потсетува дека CRTA објави дека возилото на еден од нивните активисти било скршено во Оџаци, откако набљудувачите пријавиле обид на „бугарски воз“.

Вториот настан кој го одбележа овој ден се одржа во Старк Арена, сала за естрадни концерти и спортски настани, која се претвори во центар за гласачите кои со автобуси пристигнаа преку границата од Босна и Херцеговина, пишува Политико.

 

 

 

 

Related posts

Блинкeн во посета на Кина, има ли простор за смирување на тензиите во односите помеѓу двете држави?

admin

ЕВРОПА ПРЕД НАЈГОЛЕМИОТ ВОЕН СУДИР ОД 1945 ГОДИНА, ВЕЛИ БРИТАНСКИ ГЕНЕРАЛ

ninja

Николај Крастев: Руската црква ги промовира српските интереси во Северна Македонија

admin

МНР ЈА ОСУДИ ИЗЈАВАТА НА ПРАТЕНИКОТ КОСТАДИНОВ ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е ВТОРА БУГАРИЈА

ninja

Новинарот на АЈ го изгуби и синот-новинар

admin

Агелер: САД ќе го прозива секој кој ќе ја загрози демократијата во РСМ

admin