36.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

НАТО ја повика Украина да се подготви за одбрана

Во неодамнешното интервју за Радио НВ, Олександр Мусиенко, шеф на Центарот за воено-правни истражувања, го расветли повикот на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг до Украина да ја зајакне својата одбрана.

Мусиенко ја подвлече избалансираната проценка на Столтенберг за украинското бојно поле, нагласувајќи го императивот нацијата да се подготви за одбрана.

„Тој зборува за одбраната, за потребата Украина да се подготви. Затоа што, верувам, тој разбира многу подобро од оние експерти кои предлагаат веќе да се предадат, дека на западниот воено индустриски комплекс му требаат три до шест месеци за да се зголеми на поголеми капацитети отколку што имаат моментално“, објасни Мусиенко.

Мусиенко го истакна отсуството на „добра волја“ од рускиот диктатор Владимир Путин за постигнување прифатливо решение за Украина.

„Единствениот начин да се постигне ова е да се убеди Путин дека нема да победи на бојното поле, а единствениот начин да се направи тоа е да се зајакне воениот потенцијал на Украина преку обезбедување поддршка“, рече Мусиенко.

Столтенберг, исто така, ги пофали украинските одбранбени сили за успешно туркање на Црноморската флота надвор од Крим.

Само Украина може да ги одреди условите за мирни преговори со Русија, изјави Столтенберг на 14 ноември. Тој исто така нагласи дека војните се непредвидливи и дека е невозможно да се предвиди кога и како ќе заврши оваа војна.

 

Related posts

СРБИТЕ ВО СЕВЕРНО КОСОВО ГИ НАПУШТААТ БАРИКАДИТЕ

ninja

Македонска шлаканица за американската „црна листа“

admin

Дезинформациите доведоа до недоверба во лекарите, терапијата и вакцините

admin

Ковачевски кажува како ќе стигне до двотретинско мнозинство, со или без ВМРО-ДПМНЕ

admin

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА ПРОРУСКИТЕ СЕПАРАТИСТИ КОИ ГО УРНАА МХ17

ninja

ЕСКОБАР ЗА РСЕ: НЕ СМЕ ФОКУСИРАНИ НА ПОТПИШУВАЊЕ, ТУКУ НА ФИНАЛИЗИРАЊЕ НА ДОГОВОРОТ

ninja