30.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

На Нова година ќе има повеќе од 8 милијарди луѓе во светот

Светската популација порасна за 75 милиони луѓе во текот на изминатата година, а на Нова година ќе изнесува повеќе од 8 милијарди луѓе, според бројките објавени од Бирото за попис на САД во четвртокот.

Стапката на раст во светот во изминатата година беше нешто под 1%.

На почетокот на 2024 година, се очекуваат 4,3 раѓања и двa смртни случаи во светот секоја секунда, според бројките на Бирото за попис.

Стапката на раст за САД во изминатата година беше 0,53%, околу половина од светската бројка.

САД додадоа 1,7 милиони луѓе и ќе имаат население на Нова година од 335,8 милиони луѓе.

Ако сегашното темпо продолжи до крајот на деценијата, 2020-тите би можеле да бидат најбавно растечката деценија во историјата на САД, што ќе донесе стапка на раст на населението од помалку од 4% во периодот од 2020 до 2030 година, рече Вилијам Фреј, демограф во Институцијата Брукингс.

Деценијата со најбавно растење во моментов беше после Големата депресија во 1930-тите, кога стапката на раст беше 7,3%.

„Се разбира, растот може малку да порасне додека ги напуштаме годините на пандемијата. Но, сепак би било тешко да се достигне 7,3 отсто“, рече Фреј.

На почетокот на 2024 година, се очекува САД да доживеат едно раѓање на секои девет секунди и една смрт на секои 9,5 секунди.

Сепак, имиграцијата ќе го спречи опаѓањето на населението.

Оваа комбинација на раѓања, смртни случаи и меѓународна миграција ќе ја зголеми популацијата на САД за едно лице на секои 24,2 секунди.

Related posts

Незири за бугарската БНТ: Уставните измени ќе поминат, опозицијата нема да ги блокира

admin

Ковачевски кажува како ќе стигне до двотретинско мнозинство, со или без ВМРО-ДПМНЕ

admin

Русија тврди дека германски и француски авиони се обидувале да навлезат во нејзин воздушен простор

admin

Што направил архимандритот Васијан пред Бугарија да го протера?

admin

Шофер од Албанија фатен во „Деве Баир“

admin

Радоичиќ ослободен, реагира Ѓилас: Вучиќ да поднесе оставка, ќе се соочиме со санкции

admin