6.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Русија ги предупреди САД дека Украина ќе биде нејзиниот „втор Виетнам“

Шефот на шпионот на Кремљ, Сергеј Наришкин, ги предупреди САД дека Украина ќе се претвори во нивен „втор Виетнам“, поради несогласувањето во Конгресот околу финансирањето на Киев, јави Политико, пренесува Инбокс7.

„Украина ќе се претвори во „црна дупка“ која апсорбира се повеќе и повеќе ресурси и луѓе“, рече шефот на руското надворешно разузнавање Наришкин во четвртокот во писмената изјава објавена од куќниот весник на неговата агенција, Разузнавачка оператива.

„На крајот на краиштата, САД ризикуваат да создадат „втор Виетнам“ за себе и секоја нова американска администрација ќе мора да се справи со тоа“, додаде тој.

Предупредувањето доаѓа откако американскиот претседател Џо Бајден во средата го повика Конгресот дополнително да ја поддржи Украина со финансирање. „Не можеме да дозволиме Путин да победи“, рече Бајден.

Бајден се обидува да го протурка барањето за итно финансирање од 61,4 милијарди долари за Киев, но противењето за понатамошната помош за Украина се зголеми меѓу републиканците во Претставничкиот дом.

Соединетите Американски Држави беа вклучени во Виетнамската војна – која се бореше меѓу Јужен Виетнам и САД од една страна и комунистичкиот Северен Виетнам поддржан од Советскиот Сојуз и Кина од друга страна – скоро две децении. Конфликтот однесе повеќе од еден милион животи, вклучително и десетици илјади од САД, и заврши со сеопфатна победа на северно виетнамските сили.

Според една неодамнешна анкета, 59 отсто од Американците сè уште поддржуваат испраќање воена помош за Украина.

 

Related posts

Трајанов ги носи измените на КЗ пред Уставниот суд

admin

Ресенските јаболки најздрави во супермаркетите

admin

МИЦКОВСКИ ДО ВЛАСТА: Јавно ја анатемирате Руската федерација, а номинирате вљубеник во ликот на Путин за уставните измени

admin

Забраната за влез на архимандрит – порака со повеќе значења

admin

Академик Беџети за Инбокс7: Ако платите и пензиите не се зголемуваат на ниво на инфлација, социјалната ситуација уште повеќе ќе се влошува

admin

Таравари: Излегуваме од владата и одиме на избори ако не поминат уставните измени

admin