10.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

СДСМ и ДУИ со заеднички претседателски кандидат, но дали кандидат – Албанец?

Стево Пендаровски во 2018 година беше заеднички кандидат на СДСМ и ДУИ, што е прв пат овие две партии да излезат со заедничка понуда. Затоа, по тој успех, нормално е и на овие избори да се излезе со заеднички кандидат – вели Бујар Османи во „Стадион“ на Канал 77. Тој одговара и на прашањето дали тоа би било заеднички кандидат – Албанец.

-Стои и таа опција, но сега е малку посензитивно, бидејќи за две недели по Претседателските избори има Парламентарни избори, па какво регрупирање ќе има во првиот круг ќе влијае многу и на вториот круг на Парламентарните избори, но засега сите три опции се отворени – ДУИ сам, ДУИ со албански Европски фронт и ДУИ со државен Европски фронт, изјави Османи.

На прашањето кој е наредиот лидер на ДУИ – Груби, Бектеши или Османи, тој вели дека нема таква дилема затоа што Ахмети е неприкосновен додека го служи здравјето и ќе биде уште долго на чело.

-Ахмети и најважен асетс и на партијата и на државата – тој е политичка академија што значи политичар, а политиката е мисија, политичарот служи на граѓаните и мислам дека нема никаква дилема за лидерска криза, вели Османи во „Стадион“.

 

Related posts

ПОВИСОКА МИНИМАЛНА ПЛАТА ОД СЛЕДНИОТ МЕСЕЦ

ninja

ЛОГА МУ „ПРЕСУДИ“ НА БУГАРСКИОТ КЛУБ ВО БИТОЛА

ninja

GOOGLE го стега ременот, нов бран на отпуштања

admin

Бил Гејтс вели дека вештачката интелигенција ќе ги застари Amazon и Google Search

admin

Ковачевски и Мицкоски во кампањи за иднината на Македонија

ninja

Мицковски: Од државотворна СДСМ се претвори во измеќар на ДУИ

admin