6.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Уапсен додека пешки се движел низ автопат во Турција: Кој е Лупчо Палевски?

пред 11 ч.

„Посакував фаќањето на злосторникот да оди брзо. Сега можам да кажам дека нашето заврши“, рече Спасовски и дополни дека постапката за екстрадициониот притвор ќе ја продолжи министерството за правда.

Спасовски информираше дека е поднесена и кривичната пријава против петмината осомничени за убиствата. Една за грабнување и убиство, тројца за соизвршителство при убиство и грабнување, и еден за помагање во грабнување. Кривичната пријава е на 100 страници.

Инаку, Љупчо Палевски- Палчо е транзициски бизнисмен, контроверзен градежник, политички функционер и лидер на партија, сопственик на медиуми, измамник, насилник, а според полицијата и обвинителството, и убиец.

Палевски и стана познат на јавноста по дивоградбата Тифани, која подоцна беше легализирана.

Следуваше негов кус ангажман како претседател на градската организација на СДСМ во Скопје, на почетокот на 2000-те години, а потоа, долго меандрирање по рабовите на општеството, меѓу радикалната десница и конспирациите, сѐ до криминалното подземје.

Related posts

Ковачевски контра ЕУ за Кривичниот законик – исти закони имаат европските земји

admin

СТРАЗБУР ЗАСЕГА НЕ ГИ ОСЛОБОДИ ОД ГОНЕЊЕ ГРУЕВСКИ И ДРУГИ ЕКС-ФУНКЦИОНЕРИ

ninja

Еди Рама го напушти Опен Балкан: Иницијативата ја заврши мисијата

admin

Руските воздухопловни сили претрпуваат големи загуби северно од границата со Украина

admin

Протест во Тетово: одговорност и правда мора да има

admin

Суперјахта на Џеф Безос се закотви во Драч

admin