4.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Дали коалиција со ВМРО-ДПМНЕ е „надвор од масата“ на Алијанса за Албанците?

Цврсто верувам дека влошувањето на меѓуетничките односи би било потенцијално штетно за нашата држава. Од суштинско значење е да се одржи хармонијата и меѓусебното почитување меѓу сите етнички групи за да се обезбеди стабилност и напредок на земјата. Стремежот за инклузивни политики, отворен дијалог и меѓусебно разбирање е клучот за спречување конфликти и поттикнување мирно и просперитетно општество, вели во интервју за Локално Арбен Таравари, првиот човек на Алијансата за Албанците и актуелен градоначалник на Гостивар, пренесува Инбокс7.

Алијансата за Албанците, вели, се стреми да биде клучен фактор во определувањето на траекторијата на земјата.

“Нашата посветеност на демократските вредности, транспарентноста и владеењето на правото нè позиционира како значајна политичка сила. Сепак, од суштинско значење е да се признае дека насоката на земјата не ја одредува само една партија или лидер”, истакнува првиот човек на АА.

При разгледувањето на кандидатот за претседател, Таравари изјави дека нивниот примарен фокус е на квалитетот и способноста за водење на нашата држава.

“Претседателството е симбол на единство и треба да ги претставува сите граѓани на оваа држава. Додека идејата за прв Албанец претседател би значела значаен чекор кон етничката инклузивност и застапеност, од клучно значење е секој кандидат, без разлика на етничкото потекло, да ги отелотворува вредностите на демократијата, инклузивноста и посветеноста на напредокот на целата нација”, порача тој.

Учеството на Самопределување во политичкиот пејзаж на Македонија, особено во коалиција со ЕСП, според учесникот во актуелната владина коалиција е доказ за динамичната природа на нашата демократија.

“Иако ова носи нови перспективи во нашиот политички дискурс, од клучно значење е да се оценат овие случувања во однос на нивното потенцијално влијание врз меѓуетничката хармонија и националното единство”, вели Таравари во интервјуто.

 

Related posts

Илон Маск: Ќе кажам што сакам, а ако последицата од тоа е губење пари, нека биде така

admin

Зошто молитвата на планината Арафат е духовен врв на муслиманските аџии

admin

Иран му се заканува на Израел поради претстојната копнена офанзива во Газа

admin

ЕУ воведува санкции и за земјите кои ги заобиколуваат санкциите кон Русија

admin

МЕЃУ ХИБРИДНИТЕ ЗАКАНИ, ЗАСКИТУВА И ПО НЕКОЈ УЧЕНИК?

ninja

Мицкоски за „Политика“: Граѓаните нека бидат мирни, остануваме на ставот против уставните измени

admin