10.8 C
Скопје
3 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Максимум штедење за минимум живеачка

Избори се ближат, а власта ветува покачување на платите. Синдикатите алрмираат дека животниот стандард опаѓа, со трошоци кои ги надминуваат приходите на граѓаните. Оние граѓани со кои разговараавме, велат дека цените се толку високи што платите и пензиите се доволни само да можат да преживеат.

Со влегувањето во изборна година во која ќе се гласа на претседателски и парламентарни избори, власта се повеќе се фали дека платите растат, додека истовремено податоците на синдикатите покажуваат зголемување на потрошувачка кошничка на 56.522 денари за едно четиричлено семејство. Сега месечните трошоци на едно семејство се зголемени за 13.359 денари во однос на декември 2022 година.

Оваа бројка ја доби Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) според нова методологија за пресметување на синдикалната потрошувачка кошничка. Новите пресметки покажуваат дека две минимални плати не се доволни за да се покријат основните месечни трошоци на едно семејство. Освен вработените, месечните примања не се доволни за голем број пензионери чии пензии не стигнуваат ниту за храна.

Мица Тодосовска е пензионерка која месецот го поминува со пензија од 14 илјади денари. Таа ни раскажа дека од минатиот месец добива плус 2.000 денари месечно како дел од деветтиот пакет економска помош на Владата. Таа помош ќе ја добива пет месеци.

„Тие пари добро ми дојдоа, да ми дадат уште толку добро ќе биде. Инаку и јас и мажот ми сме пензионери. Мојата пензија половина оди за сметки, половина за лекови. Ние пензионерите навистина живееме недостоинствен живот. Ние со нашите пензии само преживуваме“, вели таа.

Пензионерите и вработените во администрацијата повеќе од минатото лето наваму повеќе пати протестираа поради ниските плати и пензии, а незадоволството кај нив особено се зголеми откако функционерите своите плати ги зголемија за 78 отсто.

Целиот текст достапен ТУКА 

Related posts

ВРЕМЕТО КАКО ЛЕК ВО ОДНОСИТЕ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА

admin

Палењето на автомобилот на Груби, реагира АзА

admin

Шофер од Албанија фатен во „Деве Баир“

admin

ВИДЕО Маричиќ: Важно е да се продолжи со отворен и искрен дијалогот, нема веќе причина за неуспех на уставните измени

admin

Убедлива победа на Мицотакис, “згазена” Сириза

admin

Светска Банка: Северна Македонија со најмал економски раст во регионот во следните три години

admin