30.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

НАТО се подготвува за напад од Русија, започнува најголемата воена вежба

Со цел да ги демонстрира способностите на алијансата да ја брани целата своја територија до границата со Русија, НАТО најави дека следната недела ќе ги започне своите најголеми воени вежби во последните децении со околу 90.000 лица кои ќе учествуваат во борбени симулации од неколку месеци, пренесува Инбокс7. 

Вежбата, составена од серија помали индивидуални вежби, ќе се протега од Северна Америка до источното крило на НАТО, во близина на руската граница. Ќе вклучува 50 поморски бродови, 80 авиони и над 1.100 борбени возила.

Вежбата – најголема од вежбата Reforger во 1988 година за време на Студената војна – доаѓа додека НАТО ја реновира својата одбрана пред руската војна против Украина.

НАТО како организација не е директно инволвиран во конфликтот, освен да го снабдува Киев со поддршка, иако многу земји-членки испраќаат оружје и муниција поединечно или во групи и обезбедуваат воена обука.

Алијансата предводена од САД испрати илјадници војници на своето источно крило и ги подготви своите најобемни планови од падот на Советскиот Сојуз за да се одбрани од руски напад.

Во месеците пред претседателот Владимир Путин да нареди руски војници во Украина во февруари 2022 година, НАТО почна да ја зајакнува безбедноста на своето источно крило со Русија и Украина. Тоа е најголемата вежба на сојузот од Студената војна.

Вежбите – наречени Steadfast Defender 24 – „ќе покажат дека НАТО може да спроведува и одржува сложени операции во повеќе домени во текот на неколку месеци, во текот на илјадници километри (милји), од Високиот Север до Централна и Источна Европа и во какви било услови“. соопшти организацијата од 31 земја.

Војниците ќе се движат во и низ Европа до крајот на мај во она што НАТО го опишува како „симулирано еволуирачко сценарио за конфликт со блискиот противник“. Според новите одбранбени планови на НАТО, негови главни противници се Русија и терористичките организации.

„Алијансата ќе ја покаже својата способност да ја зајакне евроатлантската област преку трансатлантското движење на силите од Северна Америка“, изјави за новинарите врховниот командант на НАТО, американскиот генерал Кристофер Каволи.

Related posts

Реџепи: Немаме “План Б”, уставните измени мора да поминат

admin

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КЛУБОТ ВО БИТОЛА: БАРАМЕ ЗАШТИТА ОД ЕУ

ninja

НА МАКЕДОНИЈА И ТРЕБА ВОДСТВО А НЕ РЕФЕРЕНДУМ

admin

Путин спремен да користи и нуклеарно оружје: Африканската иницијатива не донесе мир во Украина

admin

АГЕЛЕР ЗА „ЦРНАТА ЛИСТА“: СТОЈАМ ЗАД ТОА ШТО ГО КАЖАВ, НО ИНФОРМАЦИЈАТА ЌЕ ДОЈДЕ ОД ВАШИНГТОН

ninja

Партиите нови, амбициите големи

admin