10.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

ЗНМ со поддршка кон колешката од МИА Ангела Рајчевска

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) изразува поддршка кон колешката од МИА Ангела Рајчевска поврзано со денешниот вербален инцидент во скопскиот суд.

По добиена пријава денеска, при вршење на својата професија новинарката Рајчевска била вербално нападната од страна на обвинетото лице во судскиот случај „Ласкарци“.

При обидот таа да побара изјава од страна на неговиот адвокат, обвинетиот и упатил пцовки и погрдни зборови со кои ја одвратил од обидот да земе изјава.

Потсетуваме дека новинарите и медиумските работници се прозорецот кон јавноста и цврсто застануваме во одбрана на нивното достоинство како и нивната безбедност.

Остро ги осудуваме ваквите инциденти кон нашите колеги и во исто време ги охрабруваме да ги пријавуваат за можеме гласно да реагираме и да покажеме поддршка и солидарност.

Related posts

ТЕРМОЕЛЕКТРАНИТЕ НА ПАТЕРИЦИ – НЕ ПРОИЗВЕДУВААТ НИ ПОЛОВИНА ОД МОЖНОСТИТЕ

ninja

Истражување на РСЕ: Руси поврзани со Кремљ вработени во највисокото европско безбедносно тело

admin

ЕК загрижена од измените на Кривичниот законик

admin

Зошто Бранко Црвенковски се јави со нова иницијатива?

admin

Кубуриме со пожарникари, а возилата се стари и по неколку децении: Пожарите го ставија на тест системот за управување со кризи

admin

Изгаснат пожарот во украинската нуклеарна централа, објектот под руска контрола

ninja