8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Бајден и Трамп победија на прелиминираните избори во Мичиген

Американскиот претседател Џо Бајден победи на демократските претседателски прелиминарни избори во Мичиген во вторникот, прогнозира Едисон Рисрч, но протестното гласање на демократите лути поради неговата поддршка за војната на Израел против Хамас во Газа покажа знаци на сила додека се пребројуваа првичните резултати.

Доналд Трамп победи на републиканските претседателски прелиминарни избори во државата со голема разлика, прогнозира Едисон Рисрч, дополнително зајакнувајќи ја својата контрола врз номинацијата на партијата, како што Ники Хејли, неговиот последен преостанат ривал, дојде во далечна втора позиција.

Иако се очекуваше Бајден и републиканскиот поранешен претседател Трамп лесно да ги добијат своите партиски прелиминарни избори, пребројувањето на гласовите и за двајцата беше внимателно следено за знаци на колеблива поддршка.

Во Мичиген, дом на голема арапско-американска изборна единица, демократските гласачи беа повикани да ги означат нивните првични гласачки ливчиња како „неопределени“ во знак на протест против политиката на Бајден за Газа.

Раните резултати покажаа дека Бајден и Трамп имаат солидно водство. Со пребројани 10 отсто од проценетите гласови на демократите, Бајден имаше 79 отсто поддршка, со „неопределени“ 16 отсто, а со преброени 8 отсто од проценетите гласови на републиканците, Трамп имаше 64 отсто поддршка, Хејли 32 отсто, според Едисон Рисрч.

Мичиген рутински нуди опција на „неопределени“ како начин да се преиспита дали именуваниот кандидат има поддршка од базата на партијата.

Не можеше да се утврди колку од тие гласови протестираа против политиката на Бајден во Газа.

Се очекува Мичиген да игра одлучувачка улога на претседателските избори во САД на 5 ноември, најверојатно реванш меѓу Бајден и Трамп.

Таа е сојузна држава што може да се насочи кон која било страна.

Бајден го победи Трамп во Мичиген за само 2,8 процентни поени на изборите во 2020 година.

И покрај тоа што загуби од Трамп во секоја прелиминарна трка, Хејли, пак, се претстави добро со умерените гласачи и вети дека ќе продолжи и покрај тоа што нема јасен пат до номинацијата.

Многумина во арапската заедница во Мичиген, кои го поддржаа Бајден во 2020 година, сега се огорчени, заедно со некои прогресивни демократи, поради поддршката на Бајден за израелската офанзива во Газа, каде што владее Хамас, каде што беа убиени десетици илјади Палестинци. /VOA

Related posts

Инфографика/ Колку порасте цената на електричната енергија во првите 6 месеци на 2022, во споредба со вторите 6 месециа на 2021?

admin

Џон Малкович настапи на Охридско лето, Античкиот театар исполнет до последно место

admin

Западни дипломати со писмо до САД, ЕУ и ВБ: Бидете покритични кон Вучиќ, Косово е независна држава

admin

Стари имиња за нови победи

admin

Ривалството меѓу Рама и Курти се прелева на македонски терен?

admin

МЕДВЕДЕВ: РУСИЈА ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ ДОКОЛКУ ЗАГУБИ ВО УКРАИНА

ninja