8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Колку С.Македонија плаќа за НАТО?

Доналд Трамп во текот на викендот изјави дека ќе ја охрабри Русија да ги нападне „нечесните“ сојузници на НАТО, кои, според него, трошат премалку за одбрана, пренесува Инбокс7.

Неговите изјави ги шокираа лидерите од двете страни на Атлантикот.

Сите земји-членки на НАТО плаќаат за покривање на оперативните трошоци на организацијата, која беше основана по Втората светска војна за да и помогне на Западна Европа против Советскиот Сојуз со помош на Канада и САД.

Сепак, земјите се обврзуваат да трошат најмалку 2 отсто од својот бруто домашен производ (БДП) за одбрана секоја година, со цел да се обезбеди воена подготвеност на Алијансата и да се одврати каков било потенцијален напад. Посветеноста е упатство, а не барање, кое постои речиси две децении.

Минатата година, 11 земји ја исполнија или ја надминаа оваа цел, според статистиката на НАТО. Останатите потрошија помали делови од својот БДП за одбрана. (Исланд, единствената земја-членка без вооружени сили, е изоставен од сетот на податоци.)

 

Related posts

Крстот на Шапка е урбана опрема и нема потреба да се легализира, смета централната власт – За партиите е предмет на политички пресметки

admin

На 13 август Меџити ќе ја промовира новата партија, во најава за формирање уште 2 нови субјекти

admin

Ванковска „прв“ кандидат во трката за претседател на Северна Македонија

admin

Германија ги стопира проектите во Република Српска

admin

Сунак ќе стане следниот премиер на Британија

ninja

Познато име се поврзува со убиството на Вања, тој е надвор од државата

admin