31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Маратонска седница за разрешување на министрите Фатмир Меџити и Азир Алиу

Со 62 гласа “за“ и ниту еден глас „против“, вчера околу полноќ Собранието ги разреши двајцата министри за информатичко општество и администрација, Фатмир Меџити и Азир Алиу. За време на гласањето, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата, јави РСЕ.

Маратонската седница на која главна точка на дневниот ред за дискусија беше разрешувањето на министрите започна пред 15 часот. За збор се пријавија 36 пратеници, а во текот на собраниската дебата имаше и две паузи. Третата и последна пауза од 20-тина минути беше за да се соберат пратениците во салата и да гласаат за разрешувањето на министрите.

Во рамки на 143 седница која ќе продолжи во понеделник, Собранието треба да одлучува за новите министри во ресорите информатичко општество и администрација и здравство – Наим Бајрами и Илир Демири. Седницата е закажана за 12 февруари во 11 часот.

Пред почетокот на денешната седница, координаторот на пратеничката група на Алијанса за Албанците Аднан Незири ги претстави новите кандидати за министри, велејќи дека Управниот совет на партијата донел едногласна одлука Меџити и Алиу да бидат разрешени од функциите поради нивното однесување „спротивно на прозападната ориентација на партијата.“

„Управниот совет на Алијанса за Албанците едногласно одлучи за министер за здравство да биде предложен Илир Демири – актуелен директор на Клиниката во Тетово, а за министер за информатичко општество и администрација Наим Бајрами – магистер по политички науки“, рече Незири кој истакна дека има мнозинство во Собранието кое денеска ќе ја заврши работата за разрешување на Меџити и Алиу.

На само десет дена од изборот на техничката влада со мандат да ги организира изборите, во тек е процес за нејзино прекројување.

Техничкиот премиер Талат Џафери, образложувајќи го пред пратениците поднесеното барање за разрешување на двајцата министри од Алијанса за Албанците, посочи дека не ги спори нивната стручност и професионалност.

„Според законот, не може да има два опозициски субјекта во состав на Владата и тоа е основната причина зошто е предложено разрешувањето на министрите“, изјави Џафри.

Од собраниската говорница се обрати и министерот за здравство Фатмир Меџити, кој говореше за неговата работа во изминатите 11 месеци и проектите кои ги реализирал.

Меџити се осврна на како што рече реформата во примарна здравствена заштита, за набавката на лекот трикафта за 68 пациенти, двојно зголемување на буџетот за набавка на опрема, 13 здравствени установи подобрени услови. Но, и опструкциите кои ги добивал во неговата работа.

„Жалам што се покажа дека не сите имаат иста цел како мене во оваа влада. Се покажа дека ДУИ и нивните министри до крај решија да политизираат и да блокираат. Да оди до крај против интересот на граѓаните за да го штити својот партиски интерес. Граѓаните се тие кои за неколку месеци на избори ќе го казнат. ДУИ сметаат дека политиката е средство за реализација на нивните интереси. Сакам да им се обратам на сите функционери на СДСМ. Размислете колку е понижувачки за вас и вашите поддржувачи да бидете неми набљудувачи за она што го прави ДУИ за граѓаните. Мојата чест е чиста, јас знам за што се залагам и за што се борам“, рече Меџити.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, го нарече хипокризија денешниот предлог за разрешување на двајцата министри, велејќи дека европскиот фронт на владејачкото мнозинство се претворил во политичка карикатура. Како што рече Милошоски, пред 10 дена европскиот фронт ги фалел двајцата министри како најдобри, а денеска ги разрешува како најлоши.

„Без разлика колку го сакате или не министерот за здравство, ние уште пред една година сме ви кажале дека ова ќе се случи. Дека нема капацитет ниту оваа влада, ниту овој министер да биде на таа позиција. Но, вие колеги од СДСМ не убедувавте дека тоа е најдобар избор. За денеска да имаме 10 директори на клиники во Клиничкиот центар кои неколку дена ќе бидат на лажно боледување затоа што се плашат од политичката пресметка во Алијанса и ДУИ да не им се одрази во нивните директорски позиции“, рече Милошоски од говорница.

За пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски, поделбите во Алијанса за Албанците се внатрешно прашање на самата партија за кои очекува разврски преку одлуки на нивните тела и органи.

„Факт е дека до оваа ситуација доаѓаме откако дел од министрите на Алијанса за Албанците сакаат да одат во опозиција, сметаме дека е крајно несоодветно, политички некоректно кон граѓаните ако некој смета дека не треба да дада поддршка на владата, да излезе од неа. Нашиот став е јасен – влегувањето на Алијанса за Албанците во влада беше врз база на политички договор и приницпи и заемна согласност. Со одвојување на дел од оваа партија, нормално е дека ќе продолжиме да функционираме со оние кои сакаат да останат во владата, Не сакаме да се мешаме во недоразбирањата во Алијанса, тоа е интерна работа на партијата“, изјави Костовски.

Седницата за разрешување на Меџити и Алиу по жестокото конфронтирање меѓу актуелниот партиски лидер на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, и неговиот претходник, Зијадин Села за тоа како партијата да се позиционира за претстојните парламентарни избори на 8 мај.

Алијанса за Албанците е актуелен партнер во Владата, но актуелниот лидер Таравари сега се залага за партијата да се приклучи кон опозицискиот блок. Ставот на Села е дека партијата треба да се настапи на изборите самостојно. Меѓу двата табори изминативе денови имаше физички пресметки, а Таравари доби порака со неиспукан куршум пред неговата куќа.

Таравари е против таборот на Села за кој вели дека „ тие мислат дека промени се прават со ДУИ, а ние мислиме дека промените се прават преку Алијанса за Албанците и со некои други албански партии“, изјави тој на 8 февруари од Куманово од каде соопшти дека бил на состанок со членови на Централното собрание на партијата.

По средбата во Куманово, Таравари рече дека добил поддршка од мнозинството членови да се приклучи на опозицискиот Европски сојуз за промени.

„Делегатите гласаа за мојот предлог. Ви благодарам од сè срце за довербата! Алијансата за Албанците официјално одлучи да се приклучи на опозицијата. 8 мај е поблиску од кога било. Промената започна“ напиша Таравари на Фејсбук.

Related posts

Џон Малкович настапи на Охридско лето, Античкиот театар исполнет до последно место

admin

Што се случува со оние на црната американска листа?

admin

Ердоган ја постави новата влада, елиминирани трите претенденти за негов наследник

admin

Лидерски амбиции во СДСМ има, но сè уште се тактизира

admin

Нагел: Десничарскиот екстремизам – закана за економијата

admin

Ескобар: Добивме уверување од ВМРО-ДПМНЕ дека ќе останат посветени на европскиот пат

admin