8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Германската војска ќе достави помош од воздух за Газа

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус даде зелено светло за воздухопловните сили на земјата да ги отфрлат итно потребните залихи над Појасот Газа, придружувајќи се на неколку други земји кои фрлија помош од воздух на опколената палестинска територија, пренесува Инбокс7.

Писториус во средата потпишал соодветна наредба до германските вооружени сили, Бундесверот, дознава ДПА.

„На луѓето во Газа им недостасуваат најосновните потреби. Ние сакаме да го направиме нашиот дел за да им обезбедиме пристап до храна и лекови“, рече Писториус.

Бундесверот ќе обезбеди два транспортни авиони Ц-130 Херкулес, од кои секој може да транспортира до 18 тони товар, рече министерот.

„Вистината е дека падот не е без опасност. Екипите доделени на оваа задача се обучени и високо искусни за операцијата вклучена“.

Началникот на германските воздухопловни сили, генерал-полковник Инго Герхарц, во меѓувреме издаде специјална дозвола со која се одобрува воздушниот фрлање.

Наредбата од средата предвидува Германија да се приклучи на иницијативата покрената од Јордан за снабдување на Газанците со помош од воздух. Други земји, вклучувајќи ги САД и Франција, се приклучија на операцијата.

Според хуманитарните организации, ситуацијата на луѓето во Газа, тесен и густо населен крајбрежен појас, станува се поочајна. Обединетите нации предупредија дека ќе се појави криза со глад доколку не се прошири испораката на помош со камиони.

Израел строго ги ограничи копнените испораки на помош за Појасот Газа, дом на околу 2,2 милиони луѓе, за време на повеќемесечната израелска воена кампања на воздушни и копнени напади.

Израел ја започна својата војна и во голема мера го блокираше пристапот до Газа откако палестинската милитантна група Хамас предводеше невидени напади врз Израел на 7 октомври, кои вклучија брутални масакри на цивили.

Според Министерството за здравство во Газа под контрола на Хамас, од почетокот на војната на палестинска страна се убиени повеќе од 31.100 луѓе.

Според Бундесверот, мисијата ќе ја извршуваат германски авиони од заедничката француско-германски ескадром за воздушен транспорт со седиште во Евро, Франција.

Министерството за одбрана во вторникот потврди дека единицата ги започнала подготовките за мисијата, која би можела да се одржи веќе на крајот на неделата.

Во тек се и напори за испорака на помош за Газа по морски пат.

Во вторникот, хуманитарната група Open Arms исплови од кипарското пристаниште Ларнака кон Појасот Газа со преобразен шлепер кој влече платформа натоварена со околу 200 тони вода за пиење, лекови и храна.

Патувањето на бродот може да потрае и до 60 часа бидејќи бродот се движи бавно.

Сепак, според портпаролот на ОН, поморскиот транспорт на помош за Појасот Газа не го надополнува недостатокот на итно потребни испораки со камиони, особено на граничните премини во северна Газа од Израел.

Во вторникот вечерта беше објавено дека хуманитарен конвој со храна стигнал до северот на Појасот Газа преку новиот израелски воен пат.

Според израелската војска, конвојот бил пилот-проект со цел да се спречи помошта да падне во рацете на Хамас.

Related posts

Вучиќ за инает не го менува Вулин, санкциониран од САД и обвинет за врски со организиран криминал

admin

Саразин: Не го „мачев“ Мицковски, уставните измени да се изгласат час поскоро

admin

БИСЛИМОСКИ УВЕРУВА ДЕКА И ОД 1 ЈАНУАРИ ЌЕ ФУНКЦИОНИРА ПАЗАРОТ ЗА ПРИРОДЕН ГАС

ninja

Осомничениот за протекување доверливи документи изведен пред суд

ninja

Инфлацијата во САД се зголеми за 7,9 отсто во изминатата година, највисока во последните 40 години

ninja

Нова обврзница: Државата позајмува од граѓаните за да го покрие буџетскиот дефицит

admin