8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Германскиот канцелар Шолц го осуди терористичкиот напад во Москва

Германската влада го осуди нападот во петокот вечерта од вооружени мажи во Москва во кој загинаа најмалку 115 луѓе и изрази сочувство до семејствата на жртвите, јави ДПА.

„Го осудуваме ужасниот терористички напад врз невините посетители на концертот во Москва. Нашите мисли се со семејствата на жртвите и сите повредени“, напиша канцеларот Олаф Шолц на X, поранешен Твитер, во саботата наутро.

Министерката за надворешни работи Аналена Баербок ги објави истите коментари на X, додека министерот за економија Роберт Хабек исто така напиша: „Каква страшна вест од Москва“ додека изразуваше сочувство. „Важно е брзо да се разјасни позадината.”

По нападот во центарот за настани на Градското собрание Крокус на работ на Москва, бројот на загинати се искачи на 115, соопштија руските власти кон средината на утрото.

Службите за итни случаи пронајдоа уште тела додека ги расчистуваа урнатините во концертната сала на центарот, напиша на Телеграма московскиот огранок на Истражниот комитет.

Related posts

ВИДЕО Големо невреме од Хрватска пристигна во Србија

admin

РОДНИНИТЕ ЧЕКААТ ОБЕСШТЕТУВАЊЕ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ СТРУМА

ninja

Османи му одговара на Мицкоски по обвинувањата дека “се редефинира државата”

admin

Недостиг на работници: Околу 10 илјади слободни работни места

admin

Зибери: Одбив да бидам технички премиер

admin

Почина Субрата Рој, бизнисменот кој беше најавен како спасител на македонската економија

admin