8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАСВЕТ

Нагел: Десничарскиот екстремизам – закана за економијата

Сегашниот пораст на десничарскиот екстремизам во Германија претставува закана за просперитетот на земјата, предупреди шефот на централната банка Јоаким Нагел, јави DPA, пренесува Инбокс7.

„Апелирам до сите да не ја сфаќаат лесно заканата од десничарскиот екстремизам“, изјави 57-годишниот Нагел за весниците на медиумската група „Функе“ во саботата. „Десните екстремисти, исто така, ги плашат инвеститорите и квалификуваните работници од странство. Тоа го загрозува нашиот просперитет.”

Нагел, како и многу луѓе во Германија, изрази загриженост за неодамнешната низа изборни победи на екстремно десничарската, антиимиграциска партија Алтернатива за Германија (AfD).

Добивајќи профит од вознемиреноста кај многу германски гласачи поради зголемениот број кои бараат азил во земјата, напливот на AfD доведе до жестока дебата во општеството во целина. Илјадници луѓе се приклучија на демонстрациите против екстремизмот низ целата земја во последните месеци.

Како граѓанин, Нагел рече дека и тој е многу загрижен за случувањата. „Затоа неодамна првпат во животот учествував на митинг за демократија во Франкфурт.”

Претседателот на Бундесбанката рече дека не сака да ги минимизира огромните предизвици со кои се соочува земјата, а исто така апелираше до деловните организации да не зборуваат за економската ситуација.

„Но, не треба да ја влошуваме ситуацијата отколку што е всушност. Во спротивно никој нема да дојде во Германија и да инвестира. Ние не сме болниот човек на Европа“, нагласи Нагел.

Сепак, Германија е во посебна ситуација бидејќи нејзината голема, отворена економија беше особено погодена од руската инвазија на Украина.

Нагел истовремено укажа и на стабилниот пазар на труд, истакнувајќи дека „Германија има речиси целосна вработеност“.

Банкарот сепак повика на поголема амбиција во однос на даночните намалувања и намалувањето на бирократијата. Актот за можности за раст содржи помалку даночни олеснувања од првично планираните, но сега е важно навистина да се спроведе, рече тој.

Германскиот Бундесрат, горниот дом составен од лидерите на 16 германски покраини, во петокот го усвои намалениот закон.

Обемот на даночни олеснувања претходно беше намален од првично планираните 7 милијарди евра (7,5 милијарди долари) на 3,2 милијарди евра годишно во комисијата за посредување на Бундесратот и парламентот на Бундестагот.

Related posts

И по истражувањето на ИРЛ, Владата се мисли дали ќе им плати на „Брако“

admin

Ахмети за првпат јавно се обраќа на македонски

admin

На секој трети граѓанин му побарале мито: Корупцијата најголем проблем во Македонија

admin

Г7 подготвува унифициран одговор на кинеската „економска принуда“

admin

Џафери кажува колку ќе трае собраниската седница за уставните измени

admin

Две сценарија и едно прашање – не дали, туку кога?

admin