8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Путин победи на брутално лажирани избори

Владимир Путин ја заостри контролата на власта, барајќи уште еден шестгодишен мандат како руски претседател по брутално искривените избори на кои сите сериозни предизвикувачи беа избришани пред да започне гласањето, пишува Политико, пренесува Инбокс7.

Со преброени 50 отсто од гласачките ливчиња, резултатот на Путин изнесува 87,3 отсто од гласовите, објавија изборните претставници. Излезноста била 73,33 отсто, покажуваат најновите податоци на руските власти.

Победата на Путин никогаш не беше доведена во прашање, но ова е најголемиот дел од гласовите што тој ги освои во која било од неговите пет победи на претседателските избори од неговата прва во 2000 година. Во понеделник е закажана официјална прослава.

Говорејќи по објавувањето на раните резултати, Путин вети дека ќе ја води Русија до победа во постигнувањето на неговите цели, велејќи дека „никој во историјата никогаш не успеал“ да ја потисне волјата на Русите. „Тие не успеаја сега и ќе пропаднат во иднина“, рече тој.

Резултатот повеќе од се ја исполни целта за огромна победа за да се поткрепи тврдењето на Путин дека Русите сесрдно го поддржуваат нивниот лидер и неговата инвазија на Украина. Трите дена од гласањето беа вежба за мобилизација за Путин и тест за лојалност за рускиот државен апарат.

Николај Петров од тинк-тенкот за надворешни работи Чатам Хаус во Лондон рече дека резултатот ја направи Русија „целосно консолидирана автократија“.

Изборната кампања, во која тројца други кандидати се воздржаа од критикување на претседателот, беше засенета од смртта на клучниот противник на Путин, Алексеј Навални минатиот месец.

Дури и кога Навални беше надвор од патот, Путин не ризикуваше. Во првите два дена од гласањето, илјадници вработени во јавниот сектор, студенти и работници од руските корпорации беа принудени да го дадат својот глас.

Одѕивот беше следен од раководството – од вработените во државната служба се бараше да се пријават откако ќе гласаат. Во некои региони, дури се очекуваше да донесат роднини и да ги споделат нивните геолокации со супервизори преку специјално дизајнирана апликација.

Related posts

Нова афера на повидок: Дали ВМРО-ДПМНЕ се прислушкува?

admin

Расправија, турканица, пукање – Обвинителството со истрага за убиството во казиното во Капиштец

ninja

КРАЈНИОТ РОК ЗА ВИЗНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ЗА КОСОВО ПОМЕСТЕН ЗА 1 ДЕКЕМВРИ 2023

ninja

Разрешен Иван Гешев

admin

Бугарија се однесува со С.Македонија исто како и Русија со Украина

admin

Германската економија продолжува да тоне

admin