8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Словачка меѓу Русија и Западот

Неделната телевизиска дебата меѓу деветте претседателски кандидати на Словачка често звучеше како да се одржува во Москва, пишува Ал Џезира.

„Како претседател, сакам да ја извадам Словачка од занданата на нациите што е Европската унија“, изјави Милан Нахлик, полицаец кој неуспешно се кандидираше за парламентот пред четири години.

„Како претседател, би гласал за укинување на санкциите против Русија, бидејќи тие се спротивни на меѓународното право“, рече Стефан Харабин, поранешен судија на Врховниот суд и трет најпопуларен кандидат, повторувајќи ги руските аргументи дека санкциите треба да бидат одобрени од страна на Советот за безбедност на ОН.

„Господине Харабин, вие сте директно одговорни за големиот и силен начин на кој му го предадовме нашиот национален суверенитет на Брисел. И денес се однесувате како да немате никаква врска со тоа“, одговори Маријан Котлеба, неонацистички кандидат кој заостанува на анкетите.

Тој мислеше на поранешната поддршка на Харабин за Договорот од Лисабон, кој ѝ даде овластување на Европската унија да потпишува меѓународни договори во име на членките, но не сакаше поголема аспирација, да воведе мнозинско гласање за одбраната и надворешните работи, со што ќе се зачува моќта на земјите-членки да стави вето на одлуките.

Губењето на националниот суверенитет на надворешните односи беше страв што го отфрли и водечкиот кандидат и поранешен премиер Питер Пелегрини.

„Пелегрини извади внимателно подготвена подмолна лага и приказна за тоа како Германија и Франција ќе наредат Словачка да мора „да ги собере нашите целосно вооружени војници на железничката станица“ за распоредување во Украина и „никој нема да не праша“, напиша новинарот Томаш Бела во независниот весник Деник Н.

Пелегрини, кој ја предводи партијата Хлас, отцепена група на владејачката партија Смер на премиерот Роберт Фико и сега во коалиција со неа, се нарече себеси како про-мировен кандидат, повторувајќи ја неодамнешната контроверзна изјава на папата Франциско: „Морате да најдете храброста да се подигне белото знаме“.

Во Словачка, улогата на претседателот е главно церемонијална.

Меѓутоа, како официјален врховен командант на вооружените сили, претседателот може да објави војна и да мобилизира, да прогласи воена состојба и да врати закон на парламентот да го преиспита. Тој или таа, исто така, може да именува и отповика судии, вклучително и судии од Врховниот суд, да бара извештаи од владата за одредени области или да свика референдум за политички прашања.

Единствениот прозападен глас на теренот и единствениот кандидат што ја поддржува борбата на Украина против руската инвазија, беше оној на поранешниот министер за надворешни работи Иван Корцок, кој е на второ место по Пелегрини во анкетите.

„Мирот во Украина може да биде утре, а тоа ќе биде кога режимот на Кремљ на чело со претседателот Путин ќе престане да убива невини и да ја уништува целата земја. Мирот не може да биде капитулација“, рече Корцок.

Корцок, исто така, се согласува со Украина дека Русија треба да ги врати сите пет региони што ги нападна од 2014 година.

Анкетата минатиот ноември покажа дека 60 отсто од испитаниците би гласале за Пелегрини, наспроти 41 отсто за Корцок. Но, во јануарската анкета, водството на Пелегрини се намали на маргината на грешка – 40 проценти наспроти 38 проценти.

Анкетата на 18 март ги приближи уште повеќе, при што Пелегрини води со само еден поен, со 35 отсто.

 

Related posts

Инфографика/ Колку порасте цената на електричната енергија во првите 6 месеци на 2022, во споредба со вторите 6 месециа на 2021?

admin

Кога лекувањето зависи од одлуките на политичарите: Државата ниту има услови, ниту ја плаќа рехабилитацијата во странство

admin

Ја нарече ДУИ “канцер”, Таравари доби понуда од Меџити

admin

„Турбината“ на ЕУ врти и за македонските енергетски потреби

ninja

МАКЕДОНСКИ ВОЈНИЦИ ПОМОГНАА ВО СПАСУВАЊЕ 5-ГОДИШНО ДЕТЕ ОД РУШЕВИНИТЕ ВО ТУРЦИЈА

ninja

Мицковски се сретна со Гир

admin