8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Стејт департментот на САД бара 4 милијарди долари за да се надмине Кина

САД мора да ги искористат сите алатки што се на располагање за да ја надминат Кина, изјави висок функционер на Стејт департмент, кога администрацијата на Бајден го откри буџетското барање за фискалната 2025 година, јави Гласот на Америка.

Барањето вклучува 4 милијарди американски долари во текот на пет години задолжително финансирање за оваа намена, вклучително и 2 милијарди долари за создавање нов меѓународен инфраструктурен фонд за да се обезбеди веродостојна, сигурна, алтернатива на кинеското финансирање инфраструктура, рече заменик-државниот секретар за управување и ресурси Рич Верма.

Останатите 2 милијарди долари се наменети за значајни инвестиции кои ќе им помогнат на индопацифичките земји да се справат со „предаторските напори“, рече тој, додавајќи дека тие ќе вклучуваат напори за подобрување на владеењето и владеењето на правото.

Стејт департментот побара одвоени 4 милијарди долари дискреционо финансирање за покривање на странската помош и дипломатскиот ангажман во регионот.

Напорите на САД за финансирање на инфраструктурата во земјите во развој одамна се потиснати од масовната кинеска иницијатива „Појас и пат“ – десетгодишен проект за изградба на инфраструктурни и енергетски мрежи што ги поврзуваат Азија со Африка и Европа, преку копнени и поморски патишта.

Според извештајот на американските истражувачи минатиот ноември, кинеските финансиски институции им позајмиле 1,34 трилиони долари на земјите во развој од 2000 до 2021 година.

„Мораме да ги искористиме сите алатки што ни се на располагање за да ја надминеме Кина, секаде каде што е можно“, рече Верма.

Тој рече дека барањето за фискална 2025 година ќе им овозможи на САД „да продолжат да инвестираат во темелите на нашата сила дома, да се усогласат со истомислениците за да ги зајакнеме нашите заеднички интереси и да одговориме на предизвиците што ги носи НР Кина и да ги искористат тие средства за да се натпреваруваме со НР Кина и да ги браниме нашите интереси“.

На самитот на Г20 во Индија во 2023 година, претседателот Џо Бајден и индискиот премиер Нарендра Моди беа кодомаќини на група лидери за да се забрзаат инвестициите во висококвалитетни инфраструктурни проекти и развој на економски коридори преку партнерство за глобална инфраструктура и инвестиции.

Related posts

Путин веќе се подготвува за следниот бунт

admin

ЗАПАДЕН БАЛКАН ДОБРО СОРАБОТУВА НА ХАРТИЈА

ninja

СПАК побара апсење на Ахметај

admin

ЕУ ќе препорачува отворање на преговори со Босна и Херцеговина

admin

Пендаровски ќе го бара Ердоган за екстрадицијата на Палевски

admin

Еве што кажуваат за Европа објавените воени досиеја на САД

ninja