8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Уривање на мостот во Балтимор: Нуркачи пронајдоа две тела во потопен камион

Телата на две лица се извлечени од црвен пикап, кој бил под вода каде се урна мостот во Балтимор. Осум градежни работници биле на мостот кога брод удрил во него и ги втурнал во водите подолу.

Двајца од работниците беа спасени тој ден, но потрагата продолжува по другите четворица – сите се претпоставува дека се мртви.

Екипите за спасување работат на отстранување на опасните материјали, а инспекторите за несреќи се на лице место.

На прес-конференција во средата, државната полиција на Мериленд ги идентификуваше Алехандро Хернандез Фуентес (35) и Дорлијан Рониал Кастиљо Кабрера (26), додека двајцата работници ги извлекле нуркачите од внатрешноста на камионот. Фуентес е по потекло од Мексико, а Кабрера од Гватемала.

Но, нуркачите повеќе не можат безбедно да се движат низ водите поради бетонот и остатоците пронајдени во реката, соопшти полицијата. Тие сега користат сонарни скенови и веруваат дека возилата што може да содржат други тела се „обвиени во надградба и бетон“ што се симнале од мостот, рече официјален претставник.

Именувани се и две други исчезнати жртви, за кои се претпоставува дека се мртви: Мигел Луна, по потекло од Ел Салвадор, и Мајнор Суазо Сандовал, државјанин на Хондурас.

Самиот товарен брод е стабилен, но има над 1,5 милиони галони мазут и масло за подмачкување на бродот, рече Готје.

На бродот имало и околу 4.700 товарни контејнери, од кои 56 содржеле опасни материи.

Истрагата за тоа што тргнало наопаку на бродот ќе биде од клучно значење, изјави за Би-Би-Си специјалистот за поморски води Џим Белингем.

„Огромна предност е што бродот не потона, така што тие ќе добијат пристап до записите од мостот и се надеваме дека снимките за тоа што се случува“, рече тој.

Официјалните лица се надеваат дека рекордерот што го однеле од бродот во текот на ноќта ќе обезбеди повеќе информации.

Бродот „Дали“ се упатил кон Шри Ланка кога наеднаш изгубил струја и испратил повик за помош пред да удри во мостот во Балтимор.

Официјални лица велат дека уривањето на мостот на клучното пристаниште може да претставува ризик за глобалните синџири на снабдување и за американската економија.

Мур рече дека 8.000 работни места може да бидат погодени од уривањето на мостот и го нарече инцидентот „глобална криза“.

„Националната економија и глобалната економија зависат од пристаништето“, рече тој, истакнувајќи дека 80 милијарди долари товар (63,4 милијарди фунти) се префрлил низ таму минатата година.

 

 

Related posts

Рама предложи план за формирање на Асоцијација, Курти нервозен

admin

Биден: Изборите во САД догодина се битка за „душата“ на државата

admin

Германски воен офицер уапсен поради шпионирање за Русија

admin

Во Тетово и Гостивар дополнително полициско присуство на изборите

admin

Напорот на Русија да се врати на Месечината заврши со срамен крај

admin

МЕЦОЛА – РАЗГОВОРИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВОТО НА УКРАИНА ВО ЕУ ТРЕБА ДА ЗАПОЧНАТ ГОДИНАВА

ninja