16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Израел го нападна Иран, нуклеарните постројки не биле цел

Американските власти потврдија дека Израел синоќа извршил воени операции против Иран, јавуваат светските медиуми. Официјалните лица рекоа дека Израел претходно во четвртокот ја предупреди администрацијата на Бајден дека ќе дојде до напад во следните 24 до 48 часа. Според Си-Ен-Ен, Израелците ги увериле своите американски колеги дека иранските нуклеарни постројки нема да бидат цел.

Иранските државни медиуми објавија дека батериите за противвоздушна одбрана биле активирани по извештаите за експлозии во близина на голема воздушна база во близина на градот Исфахан. Се чини дека иранската влада ја намалува големината на нападот, при што висок командант на иранската армија изјави дека нема штета во Исфахан, според државната телевизија.

Исфахан е дом на локации поврзани со иранската нуклеарна програма, вклучително и неговата подземна локација за збогатување Натанц. Државната телевизија ги опиша сите локации во областа како „целосно безбедни“, а нуклеарното набљудување на ОН, Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), потврди дека нема оштетувања на ниту една нуклеарна локација.

Воздухопловната база близу Исфахан долго време е дом на иранската флота од американско производство Ф-14 Томкети – купени пред исламската револуција во 1979 година.

Аеродромите во Техеран, Шираз и Исфахан се затворени, а летовите се исчистени од западната половина на Иран, објави веб-страницата за следење летови FlightRadar24. Локалните предупредувања до авијатичарите сугерираа дека воздушниот простор можеби е затворен. Во 8 часот по локално време, некои аеродроми ги укинаа ограничувањата, објавија локалните медиуми во Иран. Иако FlyDubai со седиште во ОАЕ ги откажа сите летови до главниот град на Иран во петокот.

Тензиите низ регионот остануваат високи откако Иран во саботата лансираше стотици беспилотни летала, како и крстаречки ракети кон Израел, во првиот директен напад на Исламската Република врз еврејската држава, како одговор на нападот на 1-ви април врз иранската дипломатска зграда во Сирија. главниот град Дамаск, кој уби висок претставник на иранската Исламска револуционерна гарда и осум други офицери.

Во четвртокот, иранскиот министер за надворешни работи изјави за Си-Ен-Ен дека доколку Израел одлучи да возврати, одговорот на Техеран ќе биде итен. „Ако израелскиот режим уште еднаш ја направи големата грешка, нашиот одговор ќе биде одлучувачки, дефинитивен и жален за нив“, рече Хосеин Амир-Абдолахиан.

Related posts

Патот кон ЕУ е тежок, но без алтернатива за Западен Балкан

admin

Маричиќ: Охридскиот рамковен договор го издржа тестот на времето и покажа дека е успешен концепт

admin

Мицкоски: Треба да се знае дека не одлучува Ахмети дали ДУИ ќе ја напушти владата

admin

Рама за ФТ: НАТО треба повторно да воспостави контрола врз северно Косово

admin

Мицкоски: Ни треба нов договор за Македонија

ninja

ЕК загрижена од измените на Кривичниот законик

admin