16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Катимерини: Договорот од Преспа оспорен во предизборната дебата на Северна Македонија

Лидерот на најголемата опозициска партија во Северна Македонија изјави дека доколку биде избран за премиер, тој ќе ја нарекува земјата единствено како „Македонија“, без оглед на Договорот од Преспа од 2018 година со кој се реши спорот со Грција за името на земјата, пишува грчкиот весник Катимерини, пренесува Инбокс7.

Весникот известува дека за време на телевизиската дебата во средата пред парламентарните избори што се очекуваат на 8 мај, Димитар Ковачевски, лидер на владејачката Социјалдемократска партија (СДСМ), изрази загриженост поради одбивањето на лидерот на десничарската партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да го користи уставното име на земјата.

Според грчкиот медиум, Ковачевски рече дека ова одбивање може да предизвика проблеми со Договорот од Преспа од 2018 година, кој, со поддршка на ОН, го смени името на Поранешна Југословенска Република Македонија во Северна Македонија.

„За мене Македонија е и ќе остане Македонија. Моите предци би биле горди на мене за она што го правам за мојот народ и за мојата земја“, рекол Мицкоски според Катимерини.

Весникот пишува дека последните анкети покажуваат водство на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори, кои се совпаѓаат со вториот круг од претседателските избори во земјата, каде актуелниот претседател и кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, ќе се соочи со Гордана Силјановска од ВМРО-ДПМНЕ.

Related posts

Албанската опозиција со заеднички став: Доколку нема уставни измени да има предвремени избори

admin

Западот ги осуди постапките на Путин, подготвува нов пакет санкции

ninja

БИХ: КАНДИДАТСКИ СТАТУС ВО ЕУ КАКО НАГРАДА ЗА НЕРАБОТЕЊЕ

ninja

Алиу: Ќе дигитализираме 150 услуги, вака ќе се намали корупцијата

admin

“ФРАНЦИСКИ ПРЕДЛОГ”, ПОРАКА НА АМБАСАДОРОТ НА САД КЕЈТ МАРИ БРНЗ

ninja

Столтенберг го убедува Ердоган да не го попречува членството на Шведска во НАТО

admin