20.8 C
Скопје
15 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Турски локални избори: Опозицијата го запрепасти Ердоган со историска победа

Главната опозициска партија во Турција забележа големи победи на изборите во главните градови Истанбул и Анкара, јави ББС, пренесува Инбокс7.

Резултатите се значаен удар за Реџеп Тајип Ердоган, кој се надеваше дека ќе ја врати контролата врз градовите помалку од една година откако побара трет претседателски мандат.

Тој ја водеше кампањата за победа во Истанбул, каде што порасна и стана градоначалник.

Но, Екрем Имамоглу, кој прв го освои градот во 2019 година, постигна втора победа за секуларната опозиција ЦХП.

Ердоган вети нова ера во турскиот мегаград со речиси 16 милиони жители, но актуелниот градоначалник на Истанбул обезбеди повеќе од 50 отсто од гласовите, победувајќи го кандидатот на претседателот АК Партијата со повеќе од 11 поени и речиси еден милион гласови.

Ова беше, исто така, првпат откако Ердоган дојде на власт пред 21 година, неговата партија да биде поразена низ целата земја на гласачките кутии.

Во главниот град Анкара, опозицискиот градоначалник Мансур Јавас беше толку далеку пред својот ривал со 60 отсто што прогласи победа кога имаше помалку од половина гласови. Поддржувачите ги блокираа сите главни патишта во градот, веејќи знамиња и свиреа со сирените на автомобилите.

Значајно е тоа што ЦХП – Републиканската народна партија – исто така ја презеде контролата врз четвртиот по големина турски град Бурса и Баликесир на северозапад, и ја задржа контролата врз Измир, Адана и одморалиштето Анталија.

Претседателот Ердоган (70) призна дека изборите не поминале како што се надевал, но им рече на поддржувачите во Анкара дека тоа ќе означи „не крај за нас, туку пресвртница“.

Тој отсекогаш се потпирал на „народната волја“ за својот авторитет и им рекол на поддржувачите дека и сега ќе го почитува електоратот.

За време на Реџеп Таип Ердоган, турското претседателство собра огромни овластувања, заменувајќи го премиерот. Но, во градовите, директно избраните градоначалници сè уште имаат значително влијание.

За време на изборната кампања, г-дин Ердоган рече дека ова ќе биде негова последна, бидејќи неговиот претседателски мандат завршува во 2028 година.

Но, критичарите веруваа дека победата ќе го охрабри да го ревидира уставот за да може повторно да застане. По таков драматичен пораз кој изгледа многу неверојатно.

Политикологот Берк Есен рече дека опозициската ЦХП го донела „најголемиот изборен пораз во кариерата на Ердоган“ и ги постигнала своите најдобри резултати од 1977 година.

Исходот беше голем успех за претседателот на ЦХП, Озгур Озел, кој ги пофали гласачите што решија да го променат ликот на Турција во историското гласање: „Тие сакаат да ја отворат вратата за нова политичка клима во нашата земја“.

Толпата во Истанбул се собра пред градското собрание во Сарачане, една од најстарите области во Истанбул.

Тие вееја турски знамиња и транспаренти на кои се гледа сликата на Екрем Имамоглу покрај турскиот основач Кемал Ататурк, чиј плакат беше обвиткан по ѕидовите на зградата на локалната власт.

„Можам да кажам дека довербата и вербата на нашите граѓани во нас се наградени“, рече г-дин Имамоглу.

И тој и Мансур Јавас се сметаат за потенцијални кандидати да се кандидираат за претседателската функција во 2028 година.

„Сè ќе биде добро“, скандираа поддржувачите на Имамоглу додека танцуваа на тапани и кларинети во Сарачане, една од најстарите области во Истанбул.

Актуелниот градоначалник на Истанбул првпат го употреби слоганот кога го освои градот од партијата на г-дин Ердоган пред пет години. Некои од транспарентите во Сарачане го користеа неговиот сегашен слоган „Полна брзина напред“.

„Тоа се само локални избори, но победата на опозицијата во големите градови е значајна демонстрација на сила против владејачката партија“, рече поддржувачот на Имамоглу, Јесим Албајрак (25), за Би-Би-Си.

Мехмет Банкачи (27) за Би-Би-Си изјави дека има потреба од промени во Турција: „Ако Имамоглу или Мансур Јавас беа кандидат на ЦХП на минатогодишните претседателски избори, тие дефинитивно ќе победеа“.

Истанбул е домаќин на една петтина од населението на Турција од речиси 85 милиони луѓе. Контролирајте го градот и вие контролирате значителен дел од економијата на Турција, вклучувајќи трговија, туризам и финансии.

Пред пет години, г-дин Имамоглу го запре долгогодишното владеење на АК Партијата во Истанбул со поддршка на други опозициски партии. Но, тоа опозициско единство се распадна по минатогодишниот пораз на претседателските избори и АК Партијата имаше големи надежи да ја отфрли неговата победа во 2019 година.

 

Related posts

ЗАМРЗНАТИ ЦЕНИ – КОЈ ДОБИВА, А КОЈ ГУБИ?

ninja

ИЗДАДЕНА ДЕВЕТТА ЕВРООБВРЗНИЦА ОД 600 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ОТПЛАТА НА СТАРИ ДОЛГОВИ

ninja

Сајбер нападот на МЕПСО: Што остана по хакерите?

admin

БАЛКАНОТ СЕ ОБЕДИНУВА ОКОЛУ ЗЕЛЕНАТА АГЕНДА

ninja

Саразин: Не го „мачев“ Мицковски, уставните измени да се изгласат час поскоро

admin

Од дрвото не се гледа шумата, од партиите – идеологијата

admin