29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Албанија инсталираше „софистицирана“ мрежа на камери долж границата со Косово

Албанија инсталираше „софистицирана“ мрежа на камери долж границата со Косово, обезбедена од британската влада во обид да го запре бројот на мигранти кои доаѓаат во Обединетото Кралство и да ги следи криминалните активности во регионот, соопшти во средата британската канцеларија за внатрешни работи. 

Албанските државјани беа меѓу 45.000 луѓе кои пристигнаа во Велика Британија со глисери во 2022 година, барајќи повисоко платени работни места од соседните земји, како што се Грција или Италија, според британските власти и албанските локални медиуми. Многумина завршуваат да работат во куќи за одгледување канабис до две години за да ги вратат парите за илегалното доаѓање во ОК.

Највисоки британски официјални лица ги нарекоа пристигнувањето на Албанците „инвазија“, предизвикувајќи дипломатски расправии со Тирана, која ги обвини дека ги „подвојуваат“ Албанците за „политички цели“.

Новоинсталираната мрежа – која чинеше 1,6 милиони фунти (1,86 милиони евра) – вклучуваше флота од дронови и камери за препознавање на регистарски таблички.

Беспилотните летала ќе им овозможат на властите да ги следат мигрантите кои поминуваат низ планинските области на северна Албанија кои полицијата тешко ги следи, додека камерите ќе им помогнат на албанските системи да ги идентификуваат британските возила што ги користат криминалците кои сакаат да избегнат откривање од локалната полиција, соопшти британската амбасада во Тирана се вели во изјавата испратена по е-маил до Асошиетед прес.

Британскиот министер за борба против илегалната миграција Мајкл Томлинсон, кој престојуваше во Тирана, во вторникот разговараше со албанските и со косовските министри за внатрешни работи, соодветно, Таулант Бала и Џелал Свецла, за заедничките напори за борба против „илегалната миграција“.

Томлинсон рече дека партнерството со Албанија е „репер за тоа како сакаме да работиме со партнерите на глобално ниво“, додавајќи дека речиси ниту еден Албанец сега не пристигнува во ОК со мал брод.

„Имавме големи резултати не само во намалувањето на илегалната миграција во ОК, туку и во помагањето да се обезбедат можности за албанскиот народ да остане и да напредува во својата матична земја. Нашата работа да ги запреме чамците не започнува во Ла Манш – започнува од изворот“, рече тој.

Во 2022 година, Лондон и Тирана потпишаа договор за враќање на Албанците кои пристигнуваат со чамци во Велика Британија. Се верува дека оттогаш илјадници се вратиле, иако официјалните бројки не се достапни.

Албанија, која во моментов е во преговори за пристапување во Европската унија, ги спречува бандите што шверцуваат луѓе локално, и покрај тоа што не е примарна рута за мигрантите.

Во 2019 година, Албанија стана првата земја што не е членка на ЕУ, која има службеници на граничната агенција на блокот, Фронтекс, кои управуваат со нејзините граници на југ и исток, кои мигрантите обично ги минуваат и се борат со прекуграничниот криминал.

Во февруари, албанскиот парламент го одобри договорот земјата да прими илјадници баратели на азил за Италија.

Related posts

Две сценарија и едно прашање – не дали, туку кога?

admin

СДСМ предлага законски измени и за партиите

ninja

Инфографика/ Колку порасте цената на електричната енергија во првите 6 месеци на 2022, во споредба со вторите 6 месециа на 2021?

admin

Родната куќа на Хитлер ќе стане полициска станица

admin

Македонските ќебапи од Гарфилд, Њу Џерси најбарани во САД

admin

Демири: Во предизборие нема промени во здравствениот систем

admin