16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Герапетритис: Меморандумите за соработка со Северна Македонија зависат од усогласеноста со Преспа

Владата ќе поднесе меморандуми за соработка со Северна Македонија во Парламентот на ратификација само кога ќе биде „убедена во целосната усогласеност на соседната земја со нејзините меѓународни обврски“, рече министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Герапетритис, пренесува Инбокс7.

Неговите коментари следат по референцата на новоизбраната претседателка на Северна Македонија Гордана Силјановска-Давкова за нејзината земја едноставно како „Македонија“ за време на нејзината инаугурација во понеделникот, иако текстот на нејзината заклетва го користи уставното име на земјата.

Грција реагираше „многу брзо и со вистински рефлекси“ на употребата на името од страна на претседателот, рече Герапетритис.

Тој додаде дека се надева дека меморандумите за соработка би можеле да бидат донесени во неговиот мандат.

Договорот од Преспа беше договорен во 2018 година меѓу поранешниот премиер Алексис Ципрас со неговиот колега од Северна Македонија, Зоран Заев.

Владата на Нова демократија го одложи потпишувањето на меморандумите за соработка во јуни 2021 година, тврдејќи дека Северна Македонија не го спроведува договорот од Преспа за името на земјата во сите контексти.

Во средата СИРИЗА соопшти дека ќе ги поднесе трите меморандуми на гласање во Парламентот.

Трите меморандуми се однесуваат на процесот на пристапување на Северна Македонија во ЕУ, економската соработка меѓу Грција и Северна Македонија и контролата на информативниот регион за летови на Северна Македонија.

Related posts

Ангеловски: Одреден квантум на вработени од јавниот сектор да се преусмерат во приватниот сектор

admin

БУГАРСКОТО МНР ГО ОСУДИ ОШТЕТУВАЊЕТО НА КЛУБОТ „ЦАР БОРИС ТРЕТИ“ ВО ОХРИД

ninja

ЕУ И САД – НАЈПОСАКУВАНИ ПАРТНЕРИ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

ninja

Избрани министрите за здравство и информатичко општество

admin

Епидемија на недоверба: Граѓаните разочарани од институциите, покажа новото истражување на ИКС

admin

Уставни измени па избори или обратно? Власта и опозицијата на различни фреквенции за консензус

admin