21.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Грчкото МНР и реагира на новата претседателка Силјановска-Давкова

Грчкото Министерство за надворешни работи одговори на употребата на зборот „Македонија“ на новата претседателка на Северна Македонија Гордана Силјановска-Давкова, пренесува Инбокс7.

Во соопштението се истакнува дека намерното избегнување на уставното име на земјата од страна на новиот претседател е „грубо кршење“ на Договорот од Преспа од 2018 година и предупредува на последиците во билатералните односи и за перспективите на Северна Македонија за пристапување во Европската унија.

“За време на нејзината заклетва во Собранието, денеска, и покрај тоа што во официјалниот текст на заклетвата земјата се нарекува „Северна Македонија“, новата претседателка на Република Северна Македонија, г-ѓа Силјановска-Давкова, избра да ја нарече нејзината земја. „Македонија“.

Овој чин грубо го прекршува Договорот од Преспа и уставот на соседната земја, кој е изменет за да ги [усогласи] нејзините меѓународни обврски. Грчката влада, и покрај приговорите што ги изрази [против] договорот, го почитуваше како ратификуван меѓународен договор кој е супериорен во однос на која било друга законска одредба.

Грција, во овој контекст, категорично наведува дека натамошниот напредок во нејзините билатерални односи со Северна Македонија, како и нејзиниот европскиот курс, зависи од целосното спроведување на Договорот од Преспа и особено од употребата на уставното име на земјата”, се вели во реакцијата на грчкото министерство за надворешни работи.

Related posts

Спречена блокада на сите полетувања и слетувања на скопскиот и охридскиот аеродром

admin

ЕЛЕКТРОНСКИТЕ СМЕТКИ ЗА ВОДА ВО РАЦЕТЕ НА ФИРМА БЕЗ ИСКУСТВО

ninja

И Џафери ќе си замине ако опозицијата гласа за уставните измени

admin

Поставувањето на Џек Смит вклучува важна “грутка” за заговорот на Трамп

admin

Таравари: Нема бидеме во коалиција со ДУИ, време е АзА да оди сама на избори

admin

ДАНОЧНА РЕФОРМА БЕЗ НОВИ ДАНОЦИ

ninja